Az alkotmánybíróság ítélete szerint a lezárások alkotmányellenesek voltak?!
Megdöbbentő ítélet született, ami nagyon nagy port kavart és felteszi az emberekben a kérdést:
Meddig mehet el a hatalom abban, hogy a járványra hivatkozva a jövőben még egyszer bárkinek korlátozza a szabad mozgáshoz való jogát…
A spanyoloknál már kimondták
Spanyolország alkotmánybírósága kimondta, hogy az ország lezárása a járvány miatt alkotmányellenes volt a populista Vox párt által indított pert követően.
“A rendkívüli állapot egészének sértetlenül hagyása mellett a bíróság azt mondta, hogy alkotmányellenesek azok a legfontosabb cikkek, amelyek a lakosság utcákról való kitiltásáról szólnak, kivéve a rövid bevásárlási utakat, valamint a munka és egyéb hivatalos ügyek miatti elkerülhetetlen ingázást.”
A lezárás első hat hetében az otthonmaradásra bevezetett intézkedés olyan szigorú volt, hogy a spanyolokat még a szabadba sem engedték kimenni tornázni vagy a kutyáikat sétáltatni.
Mi a helyzet Magyarországgal?
Itthon is voltak elég komoly lezárások, noha olyan szintűek nem, mint mondjuk a briteknél vagy a németeknél, vagy máshol a világban.
Vagy akár a spanyoloknál…
Itthon csak az éjszakára vonatkozott többnyire a kijárási tilalom, és lehetett sportolni is bizonyos szabályokat betartva, adott keretek között.
A magyar lezárásokra tehát nem feltétlenül mondható el, hogy a hazai bíróságok ugyanezt alkotmányellenesnek találnák.
Ugyanakkor azt is látni kell, hogy az emberek szabaságának ily módú korlátozására a világháborúk óta nem volt példa, így sokakban etikai aggáylok minimum felmerültek.
A nagy kérdés, hogy a jövőben kényszerülhet-e a kormány hasonló lezárásokra, és annak lehetnek e komolyabb jogi következményei?