CímlapsztorikEgészségünkTudomány

Az összes eddigi oltást kicselezheti a koronavírus: maga alá gyűrheti az emberiséget? A CNN, és a PHE is aggódik

A CNN vezető hírként hozta le: Olyan mutánsokat találtak, melyek fertőzését az oltások nem előzik meg automatikusan…

A WHO vizsgálatokat rendelt el, egyes tudósok megkongatták a vészharangot.

A koronavírus Angliában és Dél-Afrikában felfedezett, a korábbinál fertőzőbb változatának mintáiban olyan mutánsokat is találtak, amelyek fertőzését nem előzik meg automatikusan az eddig elkészült oltások. Az új vírusváltozat újrafertőződést okozhat a betegségen már átesetteknél.

Hirdetés

Az Angliában felfedezett korábbinál fertőzőbb koronavírus-változat mintáiban megtalálták azt a további mutánst, amely képes kikerülni a vakcinák kínálta antitestvédelmet

– írja a CNN a brit Public Health England (PHE) közegészségügyi szervezet jelentését idézve.

A mutáció genetikai jellegzetességeit eredetileg Dél-Afrikában és Brazíliában fedezték fel. Az új koronavírus-változatot E484K-nak kereszteltek.

A PHE jelentése szerint 11 olyan mintában fedezték fel, amelyek a fertőzőbb – B.1.1.7 jelű – koronavírus-változatot tartalmazták.

Ez azt jelenti, hogy az a vírusmutáció, amelyről eddig is tudtuk, hogy fertőzőbb, még ellenállóbb is lehet azokkal a vakcinákkal szemben, amelyek jelenleg rendelkezésre állnak.

Emellett a már a fertőzésen és a betegségen átesett emberek körében újrafertőződést okozhat.

A szakértők most azon aggódnak, hogy vajon az USA-ban elterjedt-e ez az új változat, amit nehéz kideríteni, mert ott kevésbé fejlett a genetikai elemzés, mint az Egyesült Királyságban.

A szakértők szerint korai megtippelni, hogy az új fejlemény jelentősen befolyásolja-e a járvány elleni védekezést az Egyesült Királyságban vagy a világ bármely más országában.

Ugyanakkor vannak jelei annak, hogy az E484K jelenléte már eddig is befolyásolta az oltásokkal végzett tesztek eredményét.

Hirdetés

Például a Novarax nemrégiben jelezte, hogy az Egyesült Királyságban a hármas szintű tesztek 89 százalékos védettségi hatékonyságot mutattak a fertőzéssel szemben, míg azokban a tesztekben, amelyekben dél-afrikai alanyok is voltak, csak 60 százalék volt a hatékonyság.

A Johnson & Johnson oltásánál ugyanez a páros az USA és Dél-Afrika összehasonlításában 72, illetve 57 százalék. Mindkét esetben a kísérletek 90-95 százalékban a B.1.351 jelű vírusváltozathoz kapcsolódnak, amelynek mintái tartalmazzák az E484K mutációt is.

A vakcinákkal szembeni ellenállás azonban nem jelenti azt, hogy az oltásokat kidobhatjuk az ablakon.

A vizsgálatok szerint ugyanis nem arról van szó, hogy ezek teljesen hatástalanná válnának, hanem például arról, hogy a laboratóriumi kutatások szerint az E484K-t tartalmazó vírusfertőzések leküzdéséhez sokkal több antitestre van szükség, mint a “normális” koronavírus esetén.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!