Bokodi “lebegő falu”: az egész világ csodájára jár
A magyar Bora Boraként is emlegetik… Le fog esni az állad, ha meglátod! És ez itt van, Magyarország egy kicsiny, nyugodt, eldugott kis szegletében!
Magyarország egyik legkülönlegesebb helye Oroszlány mellett található. Bokod nevét egy mesterséges tó tette híressé, a kirándulók és fotósok körében pedig az egyik kihagyhatatlan célponttá vált a valaha ipari célt szolgáló tó.
Bokod múltja igen régre nyúlik vissza. A településen már a római korban is éltek. Első írásos emléke a 12. századból származik.
Károly Róbert – innen származó – jegyzőjének, Bokodi Györgynek a nevében került elő a község neve 1326-ban.
A hely kedvelt királyi vadászhely is volt. De a vidéken megfordult többek között Erzsébet királyné is, az akkor még csecsemő V. Lászlóval.
A kíséretében volt Kottanner Ilona a Visegrádról ellopott koronával, innen indultak tovább a székesfehérvári koronázásra.
Bokod a 20. században – a környékbeli településekkel együtt – kapcsolódott be a szénbányászatba, amely hosszú ideig biztosította a helyiek megélhetését.
A település mai arculatát az 1961-től 2015-ig üzemelő Vértesi Erőmű alakította, melyhez egy hűtőtavat kellett létrehozni.
Ehhez 1960-ban épült meg a völgyzáró gát.
Az Által-ér által táplált mesterséges tóba került az – azóta már bezárt – erőmű által termelt hulladékhő, így a víz télen sem fagyott be, és a gőzölgő vízfelület még különlegesebbé tette.
A 130 hektáros tó – melyet a helyiek Erőmű-tónak is hívnak – kedvelt horgászhely lett és sok kis üdülő is épült a partja közelében.
A vízre, cölöpökre épült házacskák mesebeli látványt nyújtanak, innen is kapta a nevét: “a lebegő falu”.
Hosszú fa stégek vezetnek a színes épületekhez, melyek csendes időben fantasztikusan tükröződnek vissza a vízfelszínen. Érthető, hogy a nem mindennapi látvány sok turistát és fotóst is idevonz.
Ha a tóban kigyönyörködted magadat, akkor érdemes felfedezni a települést és a környéket is.
A községben található műemlékek például a későbarokk stílusban, 1701-ben épült evangélikus templom, mely valószínűleg Fellner Jakab tervei alapján készült…
Valamint az 1779-ben emelt római katolikus és az 1794-ben készült református templom.
A természetet kedvelők számára is jó terep lehet, hiszen madártani szempontból kiemelt vidék.
A közeli erdőkben találhatók a közel ezer éves vértesszentkereszti apátság romjai. Oroszlányban a Bányászati Múzeum mutatja be a vidék egyik fontos emlékét.
Egy jó túra a tatabányai Turul-szobor, és a tőle nem messze található tatai Fényes-tanösvény is.
A környék turistaútvonalai pedig természetjáróknak ajánlottak szép időben.