Érkezik a válság: a nyugdíjasoknak és a családosoknak lesz a legnehezebb
Szakértők szólaltak meg, hogy mi várható a következő hónapokban és években.
Na ezt nem tesszük zsebre az tuti! a magyarok különösen megsínylik?!
A családoknak extra nehézséget jelenthet, hogy gyengült a forint és növekedett az áremelkedés üteme, így sokakat egyszerre érhet el a drágulás és az esetleges munkahely-megszűnés.
Érdemi kormányzati támogatás hiányában, a tömeges munkanélküliség következtében egyfajta jövedelemhiány alakult ki, emiatt az eddig relatív biztonságban élő családok élete ellehetetlenülhet
– írja a Népszava.
A Policy Agenda számításai szerint
a bővülést felváltotta a recesszió, szinte valamennyi ágazat, így az exportunkban alapvető fontosságú ipar teljesítménye is zuhant.
A családoknak extra nehézséget jelenthet, hogy gyengült a forint és növekedett az áremelkedés üteme, így sokakat egyszerre érhet el a drágulás és az esetleges munkahely-megszűnés.
A lap által közölt KSH-adatok szerint a nemzetgazdaság “mutatványa” 2020 első félévében 6,1 százalékkal csökkent és a visszaesés még a Policy Agenda áprilisi „válság-prognózisában” elmondottaknál is kedvezőtlenebb helyzetet jelez, miközben az államháztartás hiánya jelentősen nő.
A nemzetgazdaságban a teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete az első öt hónapban 390 ezer forint volt, 8,8 százalékkal több mint egy éve.
A csökkenő foglalkoztatás miatti 2020-ban éves átlagban az átlagkereset 5 százalék körüli mértékben emelkedhet, de a reálkeresetek csupán 1-2 százalékkal nőhetnek.
Hogy mi várható hosszabb távon?
Sokak szerint a második hullámtól, annak súlyosságától és gazdasági hatásaitól függ majd, de elnyúlhat a válság, sőt, súlyosbodhat.
Abban valamennyi közgazdász és szakértő egyetért abban, hogy az egész világra kiható válság mélyülése a valaha volt legnagyobb válság lehet a Föld történetében.
Ha így lesz, akkor sokkal súlyosabb következményei lehetnek, Magyarország amúgy is törékeny gazdasága megroppanhat, pénzügyi erőforrásai megcsappanhatnak…