EgészségünkTudomány

Ez is olyan lesz mint a covid? Már több mint 10 országban van jelen, köztük Magyarországon is!

A WHO folyamatosan monitorozza a terjedését. Egyelőre bármi lehetséges!

Nemrég megjelent valami, ami alapjaiban írhatja újra mindazt, amit a bvírusokról, kórokozókról és világjárványokróülm tudunk, és ez nema covid.

Annál sokkal titokzatosabb és rejtélyesebb.

Hirdetés

Ami leginkább zavarban tartja a tudósokat, virológusokat, mert még ők is ledöbbentek a terjedésén. és azon, hogy mennyire gyors ütemben mutálódik.

Kemenesi Gábor is azt nyilatkozta nemrég, hogy a már több mint 10 országban jelenlévő betegség ellentmond mindennek, amit eddig tanítottak a tudósoknak az iskolában, egyetemeken.

Bár a majomhimlő nem olyan mint a covid, azaz annál lassabban terjed, mégis a korábbi majomhimlőhöz képest rendkívüli ütemben szaporodik és hódítja meg a világot.

Az úgynevezett Orhopoxvirusok közé tartozik. Az első emberi esetet 1970-ben azonosították Kongóban, és a megbetegedések jelentős része továbbra is Nyugat- és Közép-Afrikában jelent meg.

Két variánsa van: a Kongó-medencei variáns és a nyugat-afrikai variáns.

Kemenesi Gábor virológus a Facebookon azt írta, hogy az előbbi súlyosabb lefolyású, és jobban is terjed, míg utóbbi enyhébb tünetekkel jár, és nehezen ugrik át emberről emberre.

A kongói variáns halálozási aránya Afrikában (tehát figyelembe kell venni, hogy más az egészségügyi ellátórendszer helyzete) 10,6 százalékos, a nyugat-afrikai variánsé pedig 3,6 százalékos.

Egyelőre mázli, ki tudja meddig marad így, de a kongói verzió még nem terjed Európán belül.

Még azt sem tudni pontosan, hogyan terjed, vagy mi terjeszti.

Hirdetés

Kemenesi azt írja, hogy a rágcsálók között jól terjednek a himlővírusok, és a közép- és nyugat-afrikai rágcsálók tünetmentesen hordozzák a majomhimlőt – annak ellenére, hogy a neve alapján azt hihetnénk, hogy inkább majmokat érint.

Eddig összesen tizennégy országban erősítették meg, hogy majomhimlős esetet azonosítottak, kezdetben az Egyesült Királyságban, később az Egyesült Államokban, Kanadában, végül egyre több európai országban is felbukkant a vírus, köztük Magyarországon is.

Nem tudni, hogy pontosan mi lesz a mostani fertőzésekből, de az egészségügyi hatóságoknál már elindultak a szükséges vizsgálatok.

Egyelőre úgy néz ki, hogy nem kell egy új, Covid–19-hez hasonló járványra számítanunk.

Az azonban biztos, hogy a koronavírus miatt sokkal nagyobb az érdeklődés a közegészségügy iránt.

Illetve semmi sem zárható teljesen ki, akár egy komolyabb, gyorsabb és az emberiség számára végzetes mutáció sem.

De ez a tényező ott van a covid esetében is, mely szintén velünk maradt és a jelenlegi adatok alapján egy újabb hullámban készül ellenünk…

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!