Felfedezték a bolygót, ami kiirthatja az életet a Földről?
Az emberiség sorsa végleg megpecsételődött?
Felfedeztek valamit, ami képes lehet a Földet kilökni a Naprendszerből
Egy Mars és a Jupiter között keringő földszerű bolygó képes lenne kilökni a Földet a Naprendszerből és ezáltal kiirtana minden életet
– erre jutott a UC Riverside-i Kaliforniai Egyetem kísérlete.
A tudósok szerint rendkívül sokféle bolygórendszer van a galaxisunkban, és azon túl továbbá elég egy apró változtatás, hogy Naprendszerünk totális káoszba zuhanjon, elsöpörve minden életet a Földről.
Egy kísérlet során kiderítették, hogy egy a szóban forgó zónában keringő bolygó képes lenne világkatasztrófát előidézni az emberiség számára.
Ez az elméletileg létező bolygó feltehetően egy szuperföld vagy egy mini Neptunusz kellene hogy legyen, a Föld és a Neptunusz közötti tömegtartományban 17 földtömeggel.
Aggasztó felfedezés boríthat mindent?
A mi Naprendszerünk szerencsére egyikkel sem rendelkezik.
A kőzetbolygók (Merkúr, Vénusz, Föld, Mars) és az óriás gázbolygók (Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz) között van tehát egy „tömegrés”, amit nem tölt ki semmi.
A Mars és Jupiter között csupán egy aszteroidaöv található rengeteg kisbolygóval.
A szimuláció során egy olyan égitestet illesztett az aszteroidaöv helyére, amelynek tömege a Mars és Jupiter tömege közé esik.
Amint ez megtörtént, felfoghatatlan káosz szabadult el a Naprendszerben.
És a dolog lényege itt jön: egyesek szerint nincs kizárva, hogy van ott valami.
A vaskalaposabb tudósok szerint csak VOLT ott valami, a nagyon régi időkben egy Föld-szerű kőzetbolygó, ami többször földtörténeti kihalást okozhatott a közelségével de nem lökte ki a Földünket a Naprendszerből.
Később ez a kőzetbolygó megsemmisülhetett, ennek maradványa lehet az aszteroida öv egyes teóriák szerint.
Egy másik, sokkal aggasztóbb elmélet az, hogy ez a bolygó még mindig létezhet, de több ezer éves a keringési ciklusa, ezért “jó ideje” nem találkoztunk vele.
Ezek persze csak elmélet, ugyanakkor azt a NASA sem zárta ki, hogy egyes csillagászati adatok és megfigyelések szerint a Naprendszer külső peremén létezhet egy nagyobb kőzetbolygó, több ezer éves keringési ciklussal.
Ha megvalósulna, a Föld kihalását idézné elő
Ez a fiktív bolygó pont akkora lökést ad a Jupiternek, ami elég ahhoz, hogy minden más bolygót destabilizáljon.
A káosz nagysága természetesen függ a Mars és Jupiter közé illesztett világ tömegétől és elhelyezkedésétől.
A legrosszabb forgatókönyv szerint a Vénusz, a Merkúr, a Föld, a Mars, az Uránusz és a Neptunusz egyszerűen „kirepülne” a Naprendszerből.
Azonban a kisebbik rossz sem tűnik túl biztatónak az élet szempontjából; a Föld pályája annyira megváltozna, hogy az tömeges kihalásokhoz vezetne.
A tudósok szimulációja csak megerősítette azt a hipotézist, hogy a Naprendszerünk egyensúlya végtelenül törékeny, és rámutatott arra is, milyen kényes kozmikus egyensúly fenntartása szükséges a földihez hasonló élet megjelenéséhez.