Fény derülhet a sötét energia legnagyobb titkára. a kozmosz eredetét és létezését is megválaszolhatja
Válaszokat kaphatunk az erő létezésére, mely mindent “összetart”?
A sötét energia rejtélye
A sötét energia mindig is a világegyetem legrejtélyesebb dolga volt, régóta keresik, és ezidáig nem találtak olyan nyomokat, amik egyértelműen eldöntenék a kérdést, hogy létezik-e.
A legtöbb kozmoszról alkotott modell szerint igen, és ez rengeteg mindenre magyarázatot adna a világunkkal kapcsolatban.
A DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument – Sötét energia színképelemző műszer) ötezer miniteleszkópból áll, melyek mindegyike 20 percenként képes felvételt készíteni egy galaxisról.
Ezzel a teljesítménnyel egy év alatt a kutatók több galaxist vizsgálhatnak meg, mint a világ összes többi teleszkópjával együttvéve. A DESI-t arra tervezték, hogy elkészítse az első képeket a galaxisok fényéről.
Az ötéves program célja, hogy felkutassa az úgynevezett sötét energiát.
Ez “tartja össze” a világmindenséget?
Az ősrobbanás eredeti elmélete szerint az univerzum tágulása idővel lelassul, majd a gravitáció vonzásának eredményeként elkezd összehúzódni.
1998-ban azonban a csillagászok felfedezték, hogy az univerzum továbbra is tágul, sőt, tágulása gyorsul.
A legnépszerűbb nézet szerint valami a gravitációs erő ellen hat, ez az ellenerő kapta a sötét energia nevet.
A becslések szerint a sötét energia alkotja az univerzum nagy részét. A bolygókat, csillagokat és galaxisokat felépítő atomok valószínűleg csak 5 százalékát teszik ki.
Olyan, mintha ez “tartaná össze” a dolgokat…
Ofer Lahav, a University College London munkatársa szerint felfedezése után 20 évvel még mindig szinte semmit nem tudunk a sötét energiáról.
A teljes fizika forradalmához vezethet
„Zavarba ejtő úgy élni az univerzumban, hogy csak 5 százalékát ismerjük” – idézi a professzort a BBC News.
„A sötét energia természetének megismerése a fizika – a teljes fizika – forradalmához vezethet”
– emelte ki.
A DESI-t az amerikai Arizona államban lévő Kitt Peak obszervatórium 4 méteres Mayall teleszkópján helyezték el.
Ötezer, optikai szálakkal felszerelt miniteleszkópja segítségével 5000 különböző galaxis fényét képes párhuzamosan észlelni, pontosan rögzíteni a Földtől való távolságát és lemérni, mennyit tágult az univerzum addig, míg ez a fény eljutott a Földre.
A DESI példátlan részletességgel képes tesztelni az Albert Einstein által több mint 100 éve kidolgozott gravitációs elméletet.
A csillagászok láthatják, hogyan működött az idők során a gravitáció, és közelítette egymáshoz a részecskéket, hogy létrehozza a ma látható bolygókat, csillagokat és galaxisokat.