Hiába változtatták meg szabályokat a törökök: Farkas-fogással újra magyar zászló diadalmaskodott
50 ország 500 íjásza közül mindenkit kenterbe vert és állítólag a Boszporuszt is átlőné Mónus József, aki egy 1500 éves szkíta íjjal “harcol” ellenfeleivel.
Sok-sok évvel ezelőtt kezdett el íjászkodni, döbbenetes, végül mire vitte.
Mónus Jószef ugyanis vilgárekorder magyar íjásszá vált.
Több olyan vilgárekordja van, amit egyedül ő tart és valószínű, hogy sokáig nem fogják megdönteni.
A magyra íjász 2010-ben egy 784 éve fennálló rekordot döntött meg távlövészetben, jövőre pedig azt tűzte ki célul, hogy 907 méterre repíti nyilát a Boszporusz-szoros felett.
Mónus sport helyett harcnak tartja az íjászatot, amelyet sohasem tanult, az ösztöneire hallgat, és ahogy ellövi a nyilat, mindig megérzi, hogy eltalálta-e a célpontot.
Az addig gépész üzemmérnökként dolgozó Mónus azt mondja, nem a sport, hanem a tradíció miatt foglakozik az íjászattal, nem is tartja magát sportembernek, és amikor a versenyeket emlegeti, harcosoknak hívja az ellenfeleket.
“Mindannyian harcolni akarnak, a mongol még akkor is lő, ha mész a célhoz a saját nyiladért.
Mindenkit motivál, hogy más nemzetekkel versenghet, ilyenkor érezni a másik harcos közelségét, ahogy lihegnek a nyakadba, aztán a végén jöhet a baráti kézfogás, bár a mongolok ebben is mások, ha legyőzöd őket, nehéz szabadulni az erős kézszorításukból”.
-mesélte korábban.
A legutóbbi nagy versenyét úgy nyerte ráadásul meg még 2018 környékén, hogy a törökök megváltoztatták a verseny szabályait.
Ennek ellenére kenterbe vert mindenkit.
A távlövő íjászok 50 fontos húzóerőre korlátozott kategóriáját akkor is jelentős fölénnyel nyerte Mónus József, egy általa készített 1500 éves szkíta íj erre a versenyre újjá épített íját használta.
Törökországban ennek a megmérettetésnek nagy hagyománya van, egykor az uralkodók is kedvelték és gyakorolták a távlövést.
A bajnokok tiszteletére emlékoszlopokat emeltek, amik ma is fellelhetők a város különböző pontjain.
Mónus Ferenc azt is elmondta, hogy Keleten nem adják könnyen a győzelmet, de elismerik, ha valaki nyer.