Jön a bőrtapaszos covid-vakcina: évtizedeken át védelmet adhat!
Olyan áttörésről számoltak be, ami örökre megváltoztathat mindent, nem csak a járvány elleni harcnak vet majd véget.
A brit Emergex fejlesztése egy kis párna, ami a bőrre helyezve kezd működni, és a fertőzött sejteket igyekszik elpusztítani.
Siker koronázta a brit Emergex „tapaszos” koronavírus elleni vakcinájának eddigi munkálatait, így a cég megkezdheti a termék klinikai vizsgálatát
– számolt be a világszenzációval felérő áttörésről a The Guardian.
Az Emergex nem hagyományos vakcinát gyártott, hanem egy párnaszerű eszközt, ami a benne lévő kis kampókkal csatlakozik a bőrhöz.
A készítmény a gyártó szerint úgynevezett T-sejteket (ezek az immunrendszer „nehézbombázói”) használ a fertőzött sejtek elpusztítására.
A kutatók egy, a Nature tudományos folyóiratban megjelenő tanulmányra hivatkozva kezdték el a vakcina fejlesztését.
A kutatásban az úgynevezett abortív fertőzésről tesznek említést, ami egy enyhe, rövidebb tartalmú betegséget jelent.
A kutatók szerint a vírus ilyenkor ugyan bejut a szervezetbe, de az immunrendszer T-sejtjei nagyon gyorsan megsemmisítik azt.
Ez a felfedezés a tudósok szerint a megnyithatja az utat a vakcinák egy új generációja előtt, amikkel talán sokkal hosszabb ideig, akár évtizedekig tartó immunitást is el lehet érni.
Az Emergex esetében a vakcinát egy hüvelykujj méretű bőrtapasz tartalmazza; az ezen lévő mikrotűk juttatják a szervezetbe a készítményt.
A művelet a cég szerint pár másodpercet igényel, és jóval kényelmesebb is.
Egy másik előnye ennek a technikának, hogy a vakcina más oltásokkal ellentétben akár három hónapig is eláll szobahőmérsékleten.
A klinikai vizsgálathoz szükséges engedélyt a svájci gyógyszerhatóság adta ki, január 3-i kezdettel.
A módszerrel kapcsolatos első eredményeket jövő nyárra várják a szakértők, az Emergex tapasza azonban legkorábban így is csak 2025 környékén válhat elérhetővé.