CímlapsztorikÉrdekes világ

Karikó Katalin kapta meg a díjat, amit magyar kutató még soha: óriási büszkeség!

Ez talán még a Nobel-díjnál is nagyobb elismerés! Gratulálunk a kitartásához és a tenni akarásához!

Karikó Katalin és kutatótársa, Drew Weissman kapja meg közösen az idei Kovalenko-medált, az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia (NAS) orvostudományi kutatásokért járó, kétévente odaítélt elismerését

– jelentette be hétfőn az amerikai kormányt tudományos kérdésekben segítő testület.

Hirdetés

A szervezet honlapján olvasható közlemény szerint a két kutató munkája lehetővé tette az mRNS-technológia hatékony alkalmazását a vakcináknál és az immunterápiákban.

Az általuk fejlesztett nukleoziddal módosított mRNS és a nukleoziddal módosított mRNS-lipid nanorészecske vakcinaplatformok megteremtették az első két jóváhagyott COVID-19 elleni oltás alapjait.

Kutatásaik bebizonyították, hogy a nukleoziddal módosított mRNS felhasználható különféle kórokozók, köztük az influenzavírus, a HIV, a SARS-CoV-2 és a malária elleni vakcinációra.

Az általuk kifejlesztett megoldás számos alkalmazási lehetőséget rejt magában a fertőzések megelőzésében, különféle akut és krónikus betegségek kezelésében és a génszerkesztésben.

Az 1863-ban alapított National Academy of Sciences 16 tudományos elismerésének egyikeként kétévente odaítélt Jessie Stevenson Kovalenko-medál 25 ezer dollárral jár, amelyet további 50 ezer dollár kutatási támogatás egészít ki.

Az elismerés anyagi hátterét biztosító alapot Michael S. Kovalenko ajánlotta föl 1949-ben az akadémiának felesége, Jessie Stevenson Kovalenko emlékére.

A kitüntetésről beszámoló Szegedi Tudományegyetem közleménye szerint Karikó Katalin, a felsőoktatási intézmény kutatóprofesszora az első magyar díjazott az elismerés csaknem hét évtizedes története során.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!