Karikó Katalint meglopták a Nobel-díj kiosztói? Hát EZÉRT nem kaphatta meg…?!
Októberben kihirdették az orvosi-élettani és a kémiai Nobel-díjak díjazottjait.
Bár sokan számítottak arra, hogy az mRNS-oltóanyag kifejlesztésében elévülhetetlen érdemeket szerző Karikó Katalin kapja valamelyik díjat, az elismerést végül más tudósok kapták.
A Pirulakalauz blog szerzője, Csupor Dezső szakgyógyszerész cikkében viszont arra mutat rá:
A Nobel-díj bizottság díjazási gyakorlatát megvizsgálva egyáltalán nem meglepő, hogy a magyar kutatónő idén nincs a díjazottak között.
Írásában Csupor kifejti: az áttörést jelentő felfedezések és ezek Nobel-díjazása közötti idő egyre hosszabb.
A felfedezés és a kémiai Nobel-díj elnyerése közötti átlagos időintervallum az 1901-1925 közötti 12,6 évről az 1975-2003-ra 23,7 évre nőtt, míg az orvosi Nobel-díjasok esetében ugyanez az időtartam 16,9 évről 20,1 évre nőtt.
A “kivárás” Csupor szerint nem véletlen.
A forradalmi, gyakran a korábbi paradigmák megváltoztatását igénylő felfedezések esetén ugyanis érdemes kivárni az eredmények megerősítését, és hogy valódi jelentőségük felmérhető legyen.
Csupor úgy véli:
Karikó Katalin felfedezése már ma is Nobel-díjra “érett”.
Ha az mRNS-alapú vakcinákat a gyógyászatban a jelenleginél szélesebb körben alkalmazzák majd, a magyar kutatónő elismerésének esélyei tovább nőnek.
A díjak odaítélésével kapcsolatban Peter Somfai, a Nobel-bizottság tagja a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta:
A döntéseket nem egyik napról a másikra hozzák, alapos vizsgálatuk általában éveket vesz igénybe.
“Megnézzük, mi a valódi felfedezés, milyen hatással jár. Nem kommentálhatom a konkrét esetet, de annyit elmondhatok, hogy nagyon friss dologról van szó a kutatás hatásainak tekintetében, de talán ez egy olyan dolog, amivel a jövőben foglalkozni fogunk”
– idézi a lap Somfait.
Forrás. Urbanlegends.hu