CímlapsztorikTudomány

Katasztrófa előtt: az eddig gondoltnál is nagyobb lehet a baj a kutatók szerint, éveink lehetnek hátra?

A legújabb modellek vészjóslóak, sokak szerint ezt már nem lehet megállítani, és szembe kell néznünk az emberiség kihalásával fenyegető korszakkal

Nagyon nagy a baj, itt az ideje halálosan komolyan venni az emberiséget fenyegető eddigi legnagyobb veszélyt.

A jövőben annál is sokkal gyorsabban melegedhet az éghajlat, ahogy idáig kalkuláltak, és esélytelen a célul kitűzött másfél fokon belül tartani a felmelegedést.

Hirdetés

Vagyis minden eddigi modell tévesen mérte fel a várható kataklizmát olyan szempontból, hogy alábecsültük ezeket a folyamatokat.

Idáig úgy számoltak, hogy a CO2-szint megduplázódása (vagyis ha eléri az 560 ppm-et) esetén a globális átlaghőmérséklet 3 fokot emelkedne.

Már ez is azt jelentené, hogy 2050 körülre globális vízhiány és extrém hőmérsékleti viszonyok szűkítenék le az élhető területeket a bolygónkon mintegy 70%-kal, ami brutálisan nagy szám.

Közel 8-9 milliárd ember szorulna össze még kisebb területekre, miközben háborúk dúlnűnak a megmaradt vízkészletekért.

Nos, a legújabb számítások szerint még ennél is jóval nagyobb a baj. 2050-ig akár jóval nagyobb hőmérsékleti emelkedés is bekövetkezhet, mint 3 Celsius fok.

Kritikusan hatna a Föld élővilágára, akár 5 Celsius fok is lehet ez az érték.

Ez rendkívül aggasztó. Az éghajlati érzékenység a klímakutatás szent grálja. Ez az éghajlati kockázatok legfőbb indikátora.

40 éven keresztül 3 fok körül volt…

Most azonban hirtelen azt kezdjük látni, hogy a legjobb szuperkomputereken futó klímamodellek azt mutatják, hogy a dolgok rosszabbak lehetnek, mint hittük

Hirdetés

– kommentálta a változást a Guardianben Johan Rockström, a potsdami éghajlatkutató intézet igazgatója.

A felhők fogják eldönteni az emberiség sorsát, azt, hogy a klíma egzisztenciális fenyegetés lesz, vagy olyan kellemetlenség, amivel meg fogunk tanulni együtt élni.

A legújabb modellek azt mutatják, hogy a felhők rontani fognak a helyzeten

– mondja Timothy Palmer oxfordi éghajlatfizikus.

Az IPCC várhatóan be fogja tenni ezt az 5 fokos éghajlati érzékenységről szóló adatot a következő nagy jelentésében a lehetséges kimenetelek közé.

A Föld és az emberi civilizáció napjai tehát meg vannak számlálva, ha nem találunk ki sürgősen valamit…

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!