CímlapsztorikÉrdekes világ

Két magyar lány találmánya mentheti meg az egész Földet

Valami olyat találtak, ami az egész életünket megváltoztatja és mindenki jövőjét.

Joggal mondható, hogy forradalom küszöbén vagyunk, és két magyar hölgy akár komolyabb tudományos elismerést is kaphat.

Amit “feltaláltak”, azzal ugyanis gyakorlatilag meg lehet majd menteni a bolygónkat.

Hirdetés

A műanyagok hihetetlen veszélyt jelentenek a Földünk jövőjére, mivel nem lebonthatók.

Biológiai lebontásra senki nem volt eddig képes, mígnem másfél évvel ezelőtt két magyar hölgy, Liz és Lévay Krisztina olyan baktériumkoktélt állított elő, mely a főleg élelmiszeriparban felhasznált, gyorsan keletkező csomagolási műanyagok mindegyikét képes lebontani hat-nyolc hét alatt.

Hétvégente és szabadidőben – saját forrásaiból – olyan laboratóriumi kutatásokat folytattak, amiben arra kerestek választ, hogy miként őrizhetnék meg a természetet.

Ennek epdig meg is lett a gyümölcse.

“Elkezdtünk kísérletezni, hogy olyan mikrobákat fejlesszünk ki, amelyek képesek teljes mértékben eltüntetni a föld színéről a kőolaj alapú műanyagot”

– mesélik.

„Ezt az egészet úgy kell elképzelni, mint a komposztálást, vagyis ahogyan a természetben is lebomlik a banánhéj, vagy tavaszra eltűnnek az ősszel lehullott falevelek.

Mikrobiális bontás zajlik: a Poliloopban lévő baktériumok a polimerlánc szénatomjait energiaforrásként, azaz saját anyagcsere-folyamataik fenntartására használják fel.

A folyamat végére a műanyagok újra természetazonos anyaggá válnak, hisz a lebontással szerves iszapot, komposztot kapunk, melyet mezőgazdasági célra is fel lehet használni talajjavítóként.

Hirdetés

Eljárásunk minden előzetes kémiai kezelés, feldolgozás és komolyabb tisztítás nélkül képes eltüntetni a műanyagot, ráadásul nem szabadul fel semmilyen káros anyag a folyamat során”

– magyarázza Liz.

Ez az eljárás nem csak PET-palackokat, de más, főleg élelmiszeripari csomagolásokat is képes elpusztítani. A poliloop elnevezés egyébként a polimer és a loop (magyarul: hurok, hurkol) szavak kombinációjából jött létre.

A műanyagok mesterségesen előállított vagy átalakított polimerek, a loop összetevővel pedig arra utalunk, hogy a lebontásnak köszönhetően a hulladékot újra beillesztjük az ökológiai körforgásba

Liz és csapata szeretné, ha technológiájuk világszinten elterjedne, hiszen a műanyag nem csupán hazánk problémája.

„Szeretnénk iparilag alkalmazható technológiával rendelkezni, amely tényleg képes annyi műanyagot feldolgozni, hogy általa globálisan is sikeresen lépjünk fel műanyagválsággal szemben”

– mondja az ötletgazda.

Mi pedig biztosak vagyunk benne, hogy a közeljövőben világszinten még hallani fogunk felőlük!

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!