“Ma van Orbán születésnapja, de nem adunk neki pénzt ajándékba” üzeni az EU
Az EP-ben vitáztak Magyarországról, ahol kendőzetlenül fogalmazták meg, mit is gondolnak Orbán Magyarországáról.
Sokadik alkalommal rendeztek vitát a magyar demokráciáról az Európai Parlamentben.
Továbbra sem adnak EU-s pénz Magyarországnak.
Közel egy, másfél éve zajlik a harca és ez a fajta macska-egér játék az EU-val szemben a magyar jogállamiság terén.
A helyzet az hogy a kormány szerint Brüsszel kekeckedik, valójában csak Orbán találta szembe magát ugyanazzal a politikai ügyeskedéssel és kiskapu keresgéléssel, mint amit ő alkalmazott eddig az EU-val szemben.
Az Európai Néppárt vezérszónoka, a finn Petri Sarvamaa megjegyezte, hogy a készülő állásfoglalás fő célja nem egy tagállam kioktatása, mint ahogy a jogállamisági eljárás is egy megelőző jellegű eszköz, mert a forrásokat tisztességes és elfogadható módon kell elosztani, az EU pénzügyi érdekeivel egyezően.
A jobbikos Gyöngyösi Márton figyelmeztette a képviselőket:
ne tegyünk úgy mintha ez a rendszer tegnap jött volna létre, 13 éve ez van és ezt az EU finanszírozta.
Azt kérte, hogy a magyaroknak járó támogatást közvetlenül juttassák el az embereknek. A német zöldpárti Moritz Körner pedig ezt mondta:
ma van Orbán születésnapja, de nem adunk neki pénzt ajándékba.
Egy egész ország és 10 millió uniós polgár ellehetetlenítése egyszerűen nem lehet legitim politikai cél
-mondta Hölvényi György, kereszténydemokrata EP-képviselő.
Ha nem jönnek meg az EU-s pénzek, két lehetőség van.
Az egyik az, hogy az Orbán-kormány szép lassan egy nehéz, vákuummal teli gazdasági helyzetbe lavírozza magát és idővel a nép is ellene fordulhat amikor soha nem látott leszakadás és szegénység jön.
Ebben az esetben egyes Brüsszel-közeli hangok szerint még az sem kizárt, hogy Orbán “politikai hulla” lehet az év végére vagy a jövő év elejére – de ezek inkább az optimistább Orbán ellenes hangok.
Egy másik opció a Huxit, mert Orbán indokot fog tudni felmutatni arra, hogy miért “nem éri már meg” bent maradni az EU-ban.
Ennek súlyos, egyelőre nem belátható következményei lehetnek a gazdaágra és a társadalomra szintén, ugyanakkor Orbánt nem kötik többé az EU-s jogállamisági szabályok.