CímlapsztorikTech-KütyükTudomány

Megvan a szupermolekula, ami 30 évvel fiatalít meg – szenzációt áttörést értek el

Megtörtént a nagy bejelentés, hamarosan kvázi “örökké” élhetünk?

Néhány molekula harminc évvel fiatalítja meg az emberi bőrsejteket, és óriási eredményeket lehet velük elérni.

Eddig hasonló módszerrel őssejteket lehetett előállítani, most viszont a sejt megőrizte eredeti funkcionalitását, csak „visszatekerték benne a biológiai órát” – a sejt így nem csak összetételében, de a konkrét működésében is megfiatalodott.

Hirdetés

A molekulákat Yamanaka-faktoroknak nevezték el, és a lényegük tehát, hogy visszafordítják a sejt fejlődését, és a bőrsejt visszaváltozik azzá a kiindulási őssejtté, amely még bármilyen sejttípussá képes differenciálódni. A hatás eléréséhez 50 napra van szükség.

A kutatáshoz három önkéntestől gyűjtöttek bőrmintát, akik átlagéletkora 50 év volt. Ezt követően az említett molekuláknak nem 50, hanem mindössze 13 napig tették ki a mintákat – hogy így „részleges fiatalítást” érjenek el.

Ezután eltávolították a Yamanaka-faktorokat, és hagyták, hogy a sejtek növekedésnek induljanak.

A sejtek életkorát két módszerrel lehet megállapítani – ezek az epigenetikai óra (Horvath-óra), amely a DNS-ben található citozin metilációs változásából állapítja meg a kort, míg a másik módszer a sejt RNS készlete, vagyis a transzkriptom alapján végzi el a számítást.

A kutatók mindkét módszerrel azt állapították meg, hogy a sejtek 30 évvel fiatalabbnak tűnnek biológiai szempontból a tényleges koruknál.

A biológiai profil egy dolog, azonban a sejtek működésükben is megfeleltek a fiatalabb bőrsejteknek.

Például amikor egy mesterséges sebre helyezték, ezek a sejtek sokkal gyorsabban nőttek össze a sérülés mentén, mint az idősebb sejtek.

Emellett több kollagént is termeltek az idősebb sejteknél.

A mostani módszer újdonsága tehát, hogy lehetségessé vált a sejt részeleges megfiatalítása, úgy hogy közben az eredeti funkcionalitása is megmarad – aminek – szemben az őssejtté alakításnál – már terápiás jelentősége is van.

Hirdetés
Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!