CímlapsztorikÉrdekes világ

Órákon beül vége lehet a világnak? Brutális napvihar kaphatja telibe a civilizációnkat – figyelmeztetnek a tudósok

Döbbenetes információk láttak napvilágot amit a csillagászok is megerősítettek.

A Nap felszínén lévő óriási napfoltok csoportjainak erősödött a tevékenysége, amely akár erőteljes koronatömeg kilökődést küldhet a Föld felé.

A jelentést nemrég, mindössze 12 vagy kicsivel több órája tették közzé, így másnapra, azaz mára jósolták az esemény lehetséges bekövetkeztét.

Hirdetés

Vagyis egyes számítások szerint ezekben az órákban, percekben érheti majd el a Feldünket.

A Spaceweather.com szerint a napfoltok száma 10-szeresére nőtt az elmúlt héten.

A tudósok előre számítottak ezen napfolt-csoportok megjelenésére, mivel „helio-szeizmikus rengést” vagy vibrációt észleltek a nap felszínén a régióból.

Azóta a napfoltcsoportok csak méginkább megszaporodtak, és új sötét zónákat hoztak létre, mint például az AR3492, AR3495, AR3496 és AR3497.

A Spaceweather.com szerint a napfoltok kolosszális halmaza körülbelül 200 000 kilométer átmérőjű, ami több mint 15-ször nagyobb, mint a Föld.

A SpaceWeatherLive.com szerint a napfoltok legalább 16 kisebb (C-osztályú) és három közepes méretű (M-osztályú) flert is elindítottak az elmúlt négy napban.

A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az elkövetkező hetekben további kitörések várhatók, beleértve a napkitörés legerősebb típusának, az X-osztálynak a lehetőségét is.

A Napból kétféle „kitörés” is útjára indulhat, és ezeket sokan hajlamosak összekeverni – az egyik tehát a napkitörés (flare vagy magyarosan fler), a másik pedig a koronakidobódás (coronal mass ejections/CME).

Hasonlóság, hogy mindkettő során irgalmatlan mennyiségű energia távozik a Napból, de ezek természete, működése és sebessége nagyon különböző, ahogy emiatt másféle hatásokkal bírnak a bolygónkra is.

Hirdetés

Ezek során a plazma három nap alatt éri el a Földet.

A két típusú kitörés közötti különbségek napteleszkópokon keresztül is jól láthatóak, a flerek erős fényként, a CME-k pedig a gázok világűrbe nyújtózó hatalmas alakzataiként jelennek meg.

De a flerek és a CME-k eltérő hatást fejtenek ki a Földön is.

A flerekből származó energia megzavarhatja a légkör azon területét, amelyen a rádióhullámok áthaladnak, ami a navigációs és kommunikációs jelek romlásához és legrosszabb esetben átmeneti áramkimaradáshoz vezethet.

Ezek képesek a részecskéket a Föld-közeli térbe juttatni, és ezzel képesek befolyásolni a Föld mágneses mezőit is, olyan áramlatokat hozva létre, amelyek a részecskéket a Föld pólusai felé hajtják.

Mint azt az Interesting Engineering írja, a NASA modellje szerint egy CME épp a bolygónk felé tarthat, és november 25 éjjelén, vagy november 26-án érheti el a Földet.

Azt még megjósolni is nehéz, hogy pontosan milyen hatásokkal jár.

Nem véletlen, hogy szinte azonnal felmerültek különféle világvége teóriák azzal kapcsolatban, ha az eseménysor eléri majd a Földet.

Azonban szerencsére nem valószínű, hogy mindössze pár órán belül vége lenne a világnak.

Az esélye rendkívül kicsi, ugyanakkor persze egyértelműen kizárni nem lehet azt, hogy egy pusztító erejű napkitörés visszarántsa a civilizációnkat a kőkorszakba.

A spaceweather.com honlapján az állt, hogy két kisebb, G1-osztályú geomágneses vihar lehetséges november 25-én és november 26-án, amikor a CME-k “horzsolhatják” a bolygónk mágneses mezőjét.

Mindkét CME a múlt heti tevékenység eredménye.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!