CímlapsztorikÉrdekes világTudomány

Óriási a baj Csernobilban: izzani kezdett a reaktor?!

Új információk jelentek meg a Csernobili reaktorban újrainduló radioaktív maghasadásról…

Korábban már a Titkokszigete.hu is írt arról, hogy minden jel arra utal, hogy a csernobili atomerőmű reaktora ismét elkezdett izzani, ami hatalmas veszélyt jelenthet és akár katasztrófa is lehet belőle.

Újabb aggasztó hírek

Most újabb nyugtalanító hírek érkeztek a szellemvárosból.

Hirdetés

A Science cikke alapján a HVG arról írt, hogy ukrán szakemberek nemrég szokatlanul magas neutronszintet mértek a romos épület egyik alagsori helyiségénél, ami arra utal, hogy ismét beindult a maghasadás.

Ez pedig nagyon komoly előjele lehet valami sokkal nagyobb bajnak…

Egyszer már megtörtént, megtörténhet újra?

35 évvel ezelőtt, 1986. április 26-án történt az emberiség egyik legnagyobb tragédiája, a csernobili atomerőmű-baleset, ahol a reaktor felrobbanásának következtében szinte visszafordíthatatlan kárt eredményező, felfoghatatlan mértékű sugárszennyezés érte a környezetet.

A katasztrófa idején a reaktor magjának nagy része megolvadt, majd elárasztotta az alagsort, ahol végül az urán lehűlt és megkeményedett.

Csernobil egy időzített bomba

A szakemberek azt figyelték meg, hogy egy nagyobb esőzés után igencsak megemelkedik a neutronok száma.

Hiába építettek ugyanis betonszarkofágot a sérült blokk fölé, az eső beszivárog a területre, és mivel a víz lelassítja a neutronokat, megnő az ütközés, ezzel pedig a maghasadás esélye.

A hiba elhárítása céljából 2016-ban kapott egy új szarkofágot a sérült blokk. Most viszont ismét magas neutroszintet mértek a kutatók az egyik alagsori teremből.

Világkatasztrófát okozhat egy lehetséges második robbanás?

Úgy néz ki tehát, hogy a reaktor újra izzani kezdett. Persze nehéz ezt megvizsgálni, mert egy teljesen elzárt helyen indult be a reakció, ahová maximum egy kisebb robotot lehetne leküldeni.

Ennek az ötletnek folyamatban van a megvalósítása a hírek szerint.

Hirdetés

Mindenki arra kíváncsi, mi történhet? Lehet egy második robbanás, és újra radioaktív felhő boríthatja be Európa egy részét,, tömeges rákos megbetegedéseket és mutációkat okozva?ű

A szakemberek egyelőre nem tudnak választ adni, de abban bíznak, hogy egy második robbanás a reaktor fölé épített szarkofág miatt nem “szólna akkorát”.

De egyelőre mindenki csak találgat a veszély mértékét és pontos időpontját illetően.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!