Putyin: ha létezne a Szovjetunió, nem lennének háborúk a Földön
Az orosz elnök szerint csak a baj van abból, hogy a szovjet tagköztársaságok, mint például Ukrajna, függetlenek lettek.
Mondott még mást is, amire a világ azonnal felhördült.
A Szovjetunió 1991-es összeomlását okolja a volt szovjet tagköztárságok területén zajló háborúkért Vlagyimir Putyin orosz elnök
– tudósított a Guardian a posztszovjet országok, pontosabban a Független Államok Közössége (FÁK) hírszerzési vezetőivel zajló videós konferenciáról.
Elég megnézni, mi történik most Oroszország és Ukrajna között, és mi történik néhány más FÁK-ország határán. Mindez természetesen a Szovjetunió összeomlásának eredménye
– fogalmazott Putyin.
Az Örményország és Azerbajdzsán között zajló, továbbá a Kirigzisztán és Tádzsikisztán között zajló fegyveres konflitktust is annak tudta be,
hogy ezek az országok 1991-ben függetlenné váltak a szocialista államszövetségtől, amely a gyakorlatban az orosz tagköztársaság dominanciája alapján működött.
Az orosz elnök szerint a Nyugat folyamatosan új konfliktusokat akar szítani a posztszovjet térségben.
Részben egyébként van igazság abba amit mond, részben pedig nem.
Ha még mindig létezne a két blokk, ami a hidegháború idején, akkor az gyakorlatilag egy folyamos hidegháborúban tartaná az emberiséget, ahogyan ez zajlott is a 20. században.
Elég csak ennek az egésznek az egyik “legforróbb” történelmi “pillanatát” említeni, a Kubai rakétaválságot.
A kubai rakétaválság a Szovjetunió és az Amerikai Egyesült Államok közti külpolitikai konfliktus volt, amely a Kubába telepített szovjet atomrakéták miatt alakult ki.
A válság 1962. október 14-én kezdődött és október 28-áig tartott. Talán ez volt a hidegháború „legforróbb” pontja, amikor a világ egy atomháború kirobbanásának szélére került.
Itt valójában “nincs jó válasz”.
Ha egy pólusú a világ, az egyetlen hatalom és erő önkényének lesz kitéve és idővel ez a hatalom visszaélhet vele.
Ha két vagy több pólusú a világ, akkor az érdekek ütközése sokrétűbb, még nagyobb az esély arra, hogy ezek az erők háborúk során erényesítsék rá a másikra az akaratukat.