CímlapsztorikÉrdekes világ

Rejtélyes struktúrákra bukkantak a Tejútrendszerben: a tudósok sem értik mik lehetnek

Asztrofizikusok egy csoportja több száz rejtélyes struktúrát fedezett fel a Tejútrendszer közepén. Földönkívüli civilizációkból álló flotta?

Idegen világok?

Ismeretlen csillagászati objektumok?

Hirdetés

Egyelőre bármi szóba jöhet.

Valami olyanra bukkantak a Tejútrendszer közepén lévő régióban, ami a tudósokat is gondolkodóba ejtette.

Ezek olyan eddig fel nem fedezett struktúrák, melyek rengeteg kérdést vetnek fel.

Végső soron szélsőséges elméletként még az is felmerülhet, hogy fejlett idegen civilizációk által készített mesterséges “bárkák” is lehetnek.

Persze ez utóbbira van a legkisebb esély, de ez cseppet sem von le a rejtély érdekességéből.

Meglepetés volt, hogy hirtelen egy új struktúra-populációt találtunk, amely úgy tűnik, a fekete lyuk irányába mutat,”

– mondja Yusef-Zadeh a kutatás és a felfedezés egyik vezetője.

“Valójában megdöbbentem, amikor megláttam ezeket. Sokat kellett dolgoznunk annak megállapításán, hogy nem áltatjuk magunkat.

És azt találtuk, hogy ezek a szálak nem véletlenszerűek, hanem úgy tűnik, hogy a fekete lyukunk kiáramlásához kötődnek.”

Hirdetés

Ennek kapcsán vetődött már fel ufós fórumokon és a közösségi média sötét szegleteiben, hogy ezek a struktúrák akár valóban lehetnek olyan mesterséges struktúrák, amiket más civilizációk hozhattak létre.

Sőt, egyesek még azt is belelátják, hogy a Tejútrendszer közepén lévő gigantikus feketelyuk – melynek létezését már igazolták – valójában valamiféle átjáróként, kapuként van használva ezen objektumok által.

“Téridő kapuk”, és hatalmas bárkák állomásoznak körülötte?

Az emberben ilyen és ehhez hasonló sci-fi magasságokban repkedő gondolatok merülhetnek fel.

Az egész egyébként elméletben még akár lehetséges is lenne, hiszen jelenleg sem tud senki semmit arról, hogy mi lehet a Tejútrendszer közepén pontosan, és hogy ezek a struktúrák milyen természetűek.

A galaktikus központ körül lebegő filamentumok nem számítanak teljesen újszerű felfedezésnek.

Valójában Yusuf-Zadeh két kollégájával az 1980-as években fedezte fel őket – körülbelül 1000 hosszú, függőleges, mágneses struktúrát, amelyek körülbelül 150 fényév hosszúak, és meglepően
rendezetten lógnak, mint a hárfahúrok.

Egy lehetséges tudományos magyarázat szerint lehetnek egy aktív szupermasszív fekete lyukból támadó szél, vagy az intergalaktikus közeg turbulenciája is, amelyet a galaxis mozgása kavar.

Az új populációt a dél-afrikai MeerKAT rádióteleszkóp által gyűjtött adatok felhasználásával fedezték fel. Yusuf-Zadeh és csapata megtisztította az adatokat, és eltávolította a hátteret, hogy jobban láthatóvá tegyék a függőleges szálakat, amikor valami más tűnt fel.

Ez a valami a galaktikus “hárfahúrok” új populációja volt.

“Mindig is a függőleges szálakra és azok eredetére gondoltunk,” – mondja Yusuf-Zadeh. “Megszoktam, hogy függőlegesek. Soha nem gondoltam volna, hogy mások is lehetnek a sík mentén.”

A felfedezés pedig egészen más a vertikálisokhoz képest.

Az új struktúrák inkább szaggatottak, mint vonalak: rövid, több száz 5-10 fényév hosszúságú struktúra, amelyek vízszintesen fekszenek a galaktikus sík mentén, nem pedig függőlegesen, mint a többi filamentum.

Bár mindegyik struktúra mágnesezett, a függőlegesek fénysebesség közelire gyorsítják a részecskéket, míg az újonnan felfedezett vízszintesek
hősugárzást bocsátanak ki.

“Úgy gondoljuk, hogy valamiféle kiáramlásból származhatnak egy néhány millió évvel ezelőtti tevékenységből,”

– mondja Yusef-Zadeh .

“Úgy tűnik, hogy ez a kiáramló anyag és a közelében lévő objektumok kölcsönhatásának eredménye.”

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!