Sötét dolgot mondott a magyar nyugdíjguru: az államnak többé már nem érdeke…
A nyugdíjemelés már nem érdeke az, hogy a nyugdíjasokat szem előtt tartsa, valami sokkal sötétebb és nyomasztóbb áll a háttérben.
Csak akkor olvasd el, ha fel vagy készülve a teljes igazságra!
Nincs társadalmi igazságosság, de ez a kisebbik baj
A vágtató infláció miatt a nyugdíjasokat idén már nem először kell kompenzálni – júliusban 3,9 százalékos pótlólagos emelés volt, novemberben 4,5 százalékos lesz, azaz az év eleji öt százalékos emelést további 8,4 százalékkal kellett megtoldani.
Ráadásul kimondható, hogy nem igazságos társadalmilag sem a rendszer, mivel az alacsonyabb nyugdíjakkal rendelkezőknek szinte semmit sem jelent anyagilag ez az emelés.
Farkas András nyugdíjszakértő szerint a jelenlegi nyugdíjrendszerben már nem is feltétlen a nyugdíjasokat, és az ő érdekeiket nézi az állam, hanem a saját érdekeit.
Szerinte a jelenlegi rendszer teljesen alkalmatlan az inflációval sújtott időszak kezelésére.
Vagyis nem fogja tudni hosszú távon biztosítani a nyugdíjak vásárlóértékét.
Három pontban összegezte, mi lehet az új veszélyhelyzeti nyugdíjemelési szemléletmód három legfőbb vezérelve.
A nyugdíjakat nem több hónapos késéssel, utólag kell az infláció mértékéhez igazítani, hanem folyamatosan, havi csúszó nyugdíjemelés révén.
Ha maradna, hogy a tárgyévre a januárban becsült inflációhoz kötik a nyugdíjemelést, akkor az állam viselje ennek kockázatait, vagyis minden évben becsülje jelentősen felül a várható inflációt, így ne a nyugdíjasok hitelezzék az államot, hanem az állam hitelezze a nyugdíjasokat.
A havi emelést differenciált legyen, hogy egyrészt a korábbi években megállapított nyugdíjak leszakadt vásárlóerejét legalább részben növelni lehessen.
Mindezek, vagyis ezen lépések hiánya alapján (pedig 12 éve volt a kormányozna jelentősen átalakítani a rendszert) pedig azt kell mondani, hogy a jelenlegi nyugdíjrendszer fenntartása inkább az állam érdeke, sem mint a nyugdíjasoké.