CímlapsztorikÉrdekes világ

Szeptember 20-ig bedőlhet az oktatás, ha az orvosok betartják az előírásokat

Kritikus ponthoz érkezhetünk hamarosan. Az orvosok megkongatták a vészharangot!

Tesztelés nélkül kell 10 napot otthon lennie a diákoknak, mert kiderült, hogy valaki, akivel együtt táboroztak koronavírusos.

Ez a járványügyi protokollból következő orvosi döntés. A probléma viszont az, hogy így hamar kiürülhetnek az iskolák.

Hirdetés

Több gyereket is hazaküldtek az I. kerületi Lisznyai Utcai Általános Iskolából, miután kiderült, hogy egy fiú koronavírusos. A diák pár napja részt vett egy táborban, azokat küldték haza, akik együtt voltak vele.

Az egyik budapesti édesapa, akinek a gyerekeit szintén hazaküldték, azt mondta a hvg.hu-nak, hogy a kisfiú műtétre várt, de hőemelkedése lett, ezért letesztelték, akkor derült ki, hogy koronavírusos.

Az apuka, miután hazaküldték a gyerekeit, felhívta a gyerekorvost, aki annyit mondott,

10 napig maradjanak otthon önkéntes karanténban. Tesztet viszont nem csinálnak, csak akkor, ha bárki tüneteket mutat.

A gyerekeknek ez igazolt hiányzás, a szülők pedig táppénzt is kapnak majd.

Az édesapa ezután a felnőtt háziorvost is felhívta, aki viszont azt mondta, előbb-utóbb megkeresi őket az ÁNTSZ, és két hét hatósági karanténba fognak kerülni.

A tesztelésről pedig majd később tájékoztatja őket az orvos.

Az eset, hogy a tünetmentes, valamilyen szinten kontaktnak számító gyerekeket nem tesztelik, nem egyedi. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke a hvg.hu-nak azt mondta,

“ha egy gyerekorvos szó szerint betartja az NNK és az Emmi által kiadott eljárásrendet, akkor a kontaktnak számító, tünetmentes gyerekeket 10 napra otthoni karanténba küldi”.

Hirdetés

Az orvosok ugyanakkor dönthetnek úgy, hogy az eset nem gyanús, viszont sokan tartanak attól, hogy ebből nagyobb baj lesz, így inkább a 10 napos házi karantént választják.

Csakhogy azokat nem tesztelik le, akiknek nincs semmilyen tünete és nem számítanak szoros kontkatnak, például nem családtagok.

Póta György szerint viszont erre szükség lenne, hiszen így a gyerekek és a szüleik is otthon ülnek 10 napot, pedig nem tudni, hogy valóban fertőzöttek-e.

Ugyan öt nap alatt két negatív teszttel el lehet hagyni a karantént, de ezt csak magánúton lehet elintézni, ami viszont nagyon sokba kerülne.

Póta György szerint az lenne a legjobb, ha az NNK kontaktkutatás címén előírná a gyerekek tesztelését, csak szerinte nem akarnak ennyit tesztelni.

“Így viszont ha betű szerint betartják az orvosok az előírásokat, akkor vagy kiszúrnak a családdal, mert fizethetik maguk a tesztet, vagy bedöntik a közoktatást szeptember 20-ig”

– mondja a gyermekorvos-egyesületi elnök.

Az egyelőre viszont még nem tisztázott, hogy ki számít szoros kontaktnak. Póta György szerint a táboros esetben azok, akik egy szobában voltak az érintett gyerekkel.

Ugyanakkor szerinte nehéz elképzelni, hogy az étkezések alatt is tartották volna az 1-1,5 méteres távolságot.

Mivel az orvosok nem kaptak egyértelmű tájékoztatást, ezért egyeztetést kértek a minisztériumtól. Csütörtökön délután ülnek össze, hogy tisztázzák a kérdéseket.

A hvg.hu Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkártól is megkérdezte, nem tartja-e indokoltnak a diákok szélesebb körű tesztelését annak érdekében, hogy ne kelljen otthon maradniuk a diákoknak 10 napot.

Az államtitkár azt válaszolta, hogy “teljesen indokolt jelenlegi a protokollnak a tartása”, vagyis ha tünet, panasz van, vagy kontaktkutatásra van szükség, akkor célzottan zajlik a tesztelés. Szerinte ez bevált, nem gondolja, hogy a tömeges tesztelésnek volna értelme.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!

Ezzel egyúttal támogatod munkánkat.