Vadfügefa, mint természetes vízgyűjtő szivattyú?
Így fakasztanak vizet a levegőből Etiópiában: Ennek az egész világon el kellene terjednie!
Tiszta ivóvíz a levegő tavaiból… A tiszta víz hiányának problémája világszerte több mint egy milliárd embert érint.
De vizet nem csak a földből nyerhetünk, a légkör mindenhol adott és tartalmazza a víz elképzelhető legtisztább formáját.
Ebből kifolyólag lehetővé válik, hogy egy ügyes szerkezettel ivóvízhez jussunk még a legaszályosabb, legszárazabb helyeken is.
Földünk számos országában még korunkban sem könnyű vízhez jutni, a legközelebbi „forrás” nemritkán többórányi távolságban van, a tavak sekélyek és védtelenek, ezért gyakran szennyezettek, és természetesen osztozni kell rajta az állatokkal.
A Warka Water alakja egy stilizált fát jelenít meg, mely a kondenzációt elősegítő speciális hálók segítségével naponta képes akár 100 liter vizet kiszivattyúzni a száraz etióp légkörből.
2015-ben készült el az első kísérleti warka torony a dél-etiópiai Dorze-ban, ami sikerként könyvelhető el.
A szerkezet vázát bambuszból készítik, erre speciális poliészterszövet támaszkodik, ami a hideg felületén csapdába ejti a levegő víztartalmát és folyékony vízzé alakítja.
A toronyból különféle formák készültek, és van már warka ház (aktív építmény) is, mely a vízgyűjtést a lakótér körül végzi, majd a víz bevezetődik a ház alatti tárolóba.
Mind Arturo Vittorira, mind az általa megálmodott vízgyűjtő alkalmatosságra igaz, hogy körülötte találkozhatnak, összegyűlhetnek, tapasztalatokat cserélhetnek az emberek.
Olyan nemes célok érintettek még ebben a projektben, mint az egészségügyi feltételek javítása, a csecsemő-halandóság csökkentése, a lakókörnyezet biztonságának javítása, a helyi gazdaság megerősítése, a kulturális értékek megőrzése, és nem utolsó sorban több időt biztosítani a nőknek a gyermekgondozásra.
A közelmúltban több helyen (Haiti, Madagaszkár, Kolumbia, Brazília, India, Sumba és Kamerun) találtak hasonló problémákat, ahol szintén elkél a segítség.
Így jelenleg folyamatban van a Warka falu építése Kamerunban, és az elképzelések szerint eljuttatják Haitire és ahova még csak tudják, csak legyen elég sok nagylelkű adományozó.
Forrás: magyarmegmaradasert