Vészhelyzeti bizottságot hív össze a WHO: hatalmas a baj – állítják
A WHO szerda este közölte Genfben, hogy azonnal összeülnek a koronavírus új mutációinak drámai terjedése miatt.
Beláthatatlan következményekkel járhatnak a mutációk?
A szakértői testület ülését a koronavírus korábbinál sokkal fertőzőbb mutációinak gyors terjedése miatt kellett a tervezettnél két héttel korábban összehívni.
A jelenlegi járványhelyzet megvitatása mellett terítékre kerül az oltási bizonyítványok és a vírustesztek ügye is az utazók esetében.
Az ülést követően a bizottság ajánlásokat tesz közzé a WHO és a tagállamok számára.
Az utóbbi hetekben a koronavírus két – jóval fertőzőbb – angol, továbbá dél-afrikai variánsa is elterjedt a világ legalább ötven országában.
Emellett Japán vasárnap jelentette be, hogy vírus egy további mutációját azonosították, amely eredetileg a brazil Amazonas-őserdő vidékéről származhat.
Egyelőre nem tudni, hogy mennyivel alacsonyabb vagy magasabb a fertőzőképessége az eddig ismert variánsoknál.
Azt is tudni lehet, hogy komolyan nyomon kell ezeket a mutációkat követni, ugyanis bár nagyon minimális az esélye, de nagyobb bajt is okozhatnak.
Alig 1% annak az esélye, hogy veszélyesebb legyen egy új mutáció, azonban az elméleti esélyek megvannak.
Ráadásul nemrégiben az Ebola felfedezője figyelmeztette a világot:
Afrika egy időzített bomba, és egy az emberiséget tényleg megtizedeli képes járvány is elindulhat onnan a következő években gyakorlatilag bármikor.
Példának azt hozta fel, hogy elviekben akár egy ebolás beteg, koronavírussal fertőzve olyan nulladik beteg lehet, akinél egy új vírus születhet, mely a koronavírus gyorsaságával képes terjedni, de az ebola több mint 50%-os halálozási arányával rendelkezik.
Ha egy ilyen járvány söpörne végig a Földön, kitörne a káosz.
Éppen ezek és hasonló dolgok miatt fontos, hogy nyomon kövessék az egyes mutációkat.