Víz és életre alkalmas bolygók a szomszédban. sokkoló felfedezés változtathatja meg a kozmoszról alkotott képet
“Nem vagyunk egyedül a világegyetemben – ez már nyilvánvaló. Csak idő kérdése, hogy mikor jelentkeznek.”
Az idegen élet rejtélye: 500 millió lakható világ
Míg eleiente aza tudományos nézet uralkodott a közvélekedésben is, hogy valójában az emberi lét egy különlege sállapot, és aligha van hozzánk hasonló fejlett faj a kozmoszban, mára ez egy elavult nézetté vált.
Egyre több bozonyíték gyűlt ugyanis össze ahhoz, hogy ki lehessen jelentteni: egészen biztosan nincs így.
Sőt!
Valójában az univerzum hemzseghet a földönkívüli civilizációktól még akkor is, ha egyelőre nem sikerült közvetlen bizonyítékokat találnunk erre. Ellenben számtalan közvetett, de nagyon erős bizonyíték kerül elő a kétezres évek óta.
Amerikai tudósok szerint legalább 500 millió bolygó lakható a galaxisunkban.
Az első „galaktikus népszámlálás” alapján a becslések szerint 50 milliárd bolygó lehet a Tejúton.
Ezekre a számokra a Kepler űrtávcső adataiból következtettek a kutatók.
Élhető bolygók, exobolygók, víz a légkörben
Az 500 millió lakható bolygó azt jelenti, hogy ezeken az égitesteken nincs sem túl magas, sem pedig túl alacsony hőmérséklet.
A csillagászok eddig sem kételkedtek abban, hogy léteznek lakható bolygók, de a Keplernek köszönhetően a sejtések helyét a méréseken alapuló bizonyosság vette át.
Különösen izgalmas volt az elmúlt 5-10 év számtalan olyan csillagrendszert fedeztek fel a kutatók, melyek potenciálisan lakható bolygókat tartalmaztak.
Ilyen volt például a Trappist-1 rendszer, ahol több bolygó is a lakható zónán belül helyezkedik el, azaz megfelelő távolságra van a csillagától, így folyékony víz lehet rajta.
Sőt, nemrégiben egy alig 4 fényévnyire lévő exobolygón is vízpára jelenlétére utaló nyomokat találtak a csillagászok.
Egyre több szakértő meri kijelenteni:
“Nem az a kérdés, hogy vannak-e mások is rajtunk kívül, hanem hogy mikor bukkanunk rájuk, vagy ők mikor fedeznek fel minket.”
Megindult a visszaszámlálás: idegenek és Földszerű bolygók
A kozmosz tele van a Földre kifejezetten hasonlító bolygókkal is, némelyik ráadásul alig néhány fényévnyire van.
Noha még ez is szinte leküzdhetetlen távolságokat jelent, a jövőben, talán 100-150 éven belül az emberiség megugorhat egy olyan technológiai szintet, hogy belátható időn belül, évtizedek alatt, de eljusson ezekre a helyekre.
A kérdés ott lebeg mindannyiunk felett: mikor találunk rá az idegenekre? mikor vesszük fel ténylegesen a kapcsolatot egy hozzánk hasonlóan fejlett és értelmes fajjal…?
Könnyen lehet, hogy talán már holnap.
Az is lehet, hogy 100 év múlva. Azonban a SETI és a NASA tudósainak minden pillanatban résen kell lenniük. Nem tudni ugyanis, hogy mikor jön el a napja, hogy minden megváltozik.