Zárjuk be a klímagyilkos szénerőműveket: óriási akció indult, amiben te is harcolhatsz
A magyar villamosenergia-termelés szén-dioxid-kibocsátása felére lenne csökkenthető…
Zárjuk be, egy jobb és tisztább világért
A legtöbbet és leggyorsabban a klímaválság elsőszámú okozóinak, a szénerőműveknek a bezárásával tehetünk. Európai országok sora ezért is jelentette már be, hogy mihamarabb leállítják a szenet égető erőműveiket.
Most Magyarországon a sor:
Az utolsó hazai szénerőmű, a Mátrai Erőmű bezárásával felére csökkenthető lenne a hazai villamosenergia-termelés szén-dioxid-kibocsátása.
A Mátrai Erőműre ráadásul egyre kevésbé van szükség: a naperőművek immár egyre több áramot termelnek Magyarországon is.
Néhány éven belül hasonló mennyiségű energiát fogunk tudni megtermelni napenergiával, mint amennyit a klímagyilkos Mátrai Erőmű állít elő.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium most készíti a Nemzeti Energia- és Klímatervet, mely meghatározza, miként lépünk fel a klímaváltozás ellen az elkövetkező évtizedekben.
Követeljük együtt: legkésőbb 2026-ig Magyarország is hagyjon fel a szén alapú villamosenergia-termeléssel, és zárja be az ország utolsó szénerőművét!
Klímahatás és jelentősége
A kibocsátásokat igen gyorsan kell csökkentenünk, alig bő 10 évünk van, hogy legalább a jelenlegiek felére csökkentsük a kibocsátásokat. Addig Paks II. várhatóan nem fog megépülni, és mivel Paks I.-et váltaná, érdemi kibocsátás-csökkentést nem eredményezne.
Az éghajlati válságra az atomenergia nem jelent megoldást: túl lassan és túl drágán épülnek meg az erőművek.
A valódi klímahatáshoz azonban rövid idő, alig néhány év alatt kellene több ezer reaktort felépíteni (amihez számításba kell venni az öregedő reaktorok leállítását is).
A megújulók eközben már ma is valóban életképes alternatívát nyújtanak: már 2013 óta a megújulók termelik a legtöbb villamos energiát az Európai Unióban, a nagyméretű atom pedig nem tudnak együttműködni a kisméretű, megújulókat hasznosító erőművek alkotta rendszerrel.