CímlapsztorikÉrdekes világ

Óriási fordulat Karikó Katalin ügynökaktájának ügyében: sötét játszma zajlik?!

Az amúgy is nagy port kavart ügyet most még jobban megkavarták…!

A magyar kémelhárítás által beszervezett Karikó Katalin neve mellett, a kommunista rendszer állambiztonsági iratait őrző Történeti Levéltárban semmi nyoma nincsen Karikó esetleges tevékenységének.

A zsarolással beszervezett Karikó Katalinról szóló iratok nem lelhetők fel – írja a Blikk.

Hirdetés

Valaki egy sötét játékot űzhet a magyar kutatónővel.

Karikó Katalin a Telexnek küldött közleményében elismerte a beszervezés tényét. Mint oly sok más embert, őt is szakmai munkája ellehetetlenítésével fenyegette meg az állambiztonság. Mint oly sok más ember, ő sem mert dacolni a rendszerrel.

– Tudtam, hogyan működik az a rendszer, féltem, ezért aláírtam a beszervezésre vonatkozó dokumentumot. Az ezt követő években semmilyen írásos jelentést nem adtam, senkinek nem ártottam.

Az eset ismét rávilágított a rendszerváltás óta feltáratlan ügynökakták mérgező, bizonytalanságot keltő következményeire.

A Blikk írja:

“A Belügyminisztérium III/III. Csoportfőnökség 1956 és 1989 közötti tevékenységét vizsgálta a településen. A beszámoló III. kötetének 13. számú mellékletében, egy felsorolásban ismerőssé vált névre bukkanhatunk: Karikó Katalinéra.

A beszámoló a Belügyminisztérium III/III. Csoportfőnökségének 1956 és 1989 közötti tevékenységét vizsgálta. Karikó nem dolgozott ennek a részlegnek, de a dokumentum III. kötetének 13. számú melléklete kitekint egész Csongrád megyére. Itt bukkantunk az ebben az időszakban Szegeden dolgozó Karikó Katalin nevére.

A kötet táblázata a „Lengyel Zsolt” fedőnevű Karikónál éves és féléves jelentéseket említ. Hangsúlyoznunk kell, hogy a tanulmány nem az eredeti dokumentumok másolatát, csak azok leiratát tartalmazza, ráadásul Karikó ügynöki státuszból való kizárásának dátuma hibásan szerepel, az 1978-as beszervezésnél korábbi, 1971-es időpontra tették ezt az anyagban.”

Karikó Katalin nevénél az éves és féleéves jelentés kifejezések szerepelnek, – egyéb hálózati anyagnak azonban nem találták nyomát.

Hirdetés

Csakhogy, az éves és féléves jelentésekre való utalás a szakértő szerint egyáltalán nem biztos, hogy azt jelenti, hogy Karikó Katalin bármit jelentett volna.

De hogyan szerepelhet az adatbázisban Karikó neve, ráadásul részletes személyi adatokkal, ha nincsen hozzárendelve semmilyen levéltári anyag?

Karikó Katalin adatai azért szerepelnek az adatbázisban, mert van róla adatunk, ez a bizonyos 6-os karton, illetve azok a Csongrád megyei állambiztonsági jelentések, melyek a pihentetését tanúsítják. (Ezeket egyébként Bálint László is publikálta már.) Dosszié azonban nem köthető a nevéhez, sem róla szóló (beszervezési), sem általa esetlegesen adott jelentéseket tartalmazó (munka-) dossziéról nincs tudomásunk és nincs ilyenre vonatkozó információnk – magyarázta Cseh Gergő Bendegúz.

A főigazgató szerint tehát Karikó Katalin adatait a „nagyon rossz minőségű, alig olvasható” 6-os kartonról másolták az állambiztonsági levéltár adatbázisába. Talán ennek is köszönhető, hogy a levéltár adatbázisában szereplő adatok némileg eltérnek attól, amit a 6-os kartonra hivatkozva Bálint László publikált, de attól is, ami – mondta a történész. a cikkünk elején hivatkozott 2009-es írás közöl Karikóról. Bálint könyve szerint például a 6-os kartonon Karikóra „tudományos segédmunkatársként” hivatkoznak, míg a levéltári katalógus „biológusként” említi. Az édesanya neve is három különféle variációban (Goóz Zsuzsanna, Gocz Zsuzsanna, ill. Göncz Zsuzsanna) szerepel a három különböző forrásban.

A most előkerült irat egyébként nem cáfolja meg Karikó Katalint, aki a Telexnek csak annyit mondott, hogy írásos jelentést nem adott. Mint arra Ungváry Krisztián történész is felhívta a figyelmet, szóbeli jelentést attól még adhatott; annak tartalmát aztán a tartótiszt foglalhatta írásba.

Forrás: Blikk

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!