6 kimondatlan igazság, amivel a gyógyszergyárak manipulálják a betegeket és a világot
John Virapen, az Eli Lilly gyógyszervállalat egykori vezérigazgatója elmondta, valójában átverik az embereket.
A gyógyszervállalat egykori feje elmondta az igazságot
John Virapen az egyik leghitelesebb figura a gyógyszeripari botrányokkal kapcsolatos témákban.
Ő maga ugyanis az Eli Lilly nevű hatalmas gyógyszervállalat vezérigazgatója is volt már, és bennfentesként látta, hogyan is zajlik a nagyipari gyógyszergyártás.
Megdöbbenve tapasztalta, hogy az évtizedek alatt az egészségipar riasztó fordulatot vett: már nem a gyógyszerek, hanem a betegségek gyártása volt a cél, és célja ma is az egészségügyi rendszereknek.
A “Mellékhatás: halál” című leleplező könyvében találta ki arról, hogyan is működik ez az aljas és korrupt, profitorientált rendszer belülről.
Kilóra megveszik az orvosokat
Virapen szerint a gyógyszeripar rengeteg pénzt költ arra, hogy a gyakorló orvosokat rávegye termékeik felírására.
Itt a beteg és az orvos közötti bizalomra alapoznak, hiszen egy orvosa iránt bizalommal viseltető beteg feltehetően nem fogja megkérdőjelezni a javasolt gyógyszert.
Egy lefizetett orvos pedig feltehetően azt a gyógyszert fogja felírni betegének, amire az őt pénzelő gyógyszergyár megkérte. Jó kis marketingfogás, nem?
Manipulálják a tudományos közösséget
A véleményvezéreket – elismert kutatókat és orvosokat – drága utazásokkal, ajándékokkal vagy akár pénzzel vesztegetik meg, hogy szakmai fórumokon – beleértve a neves tudományos szaklapokat is –, pozitívan vélekedjenek adott gyógyszerekről, ezzel befolyásolva az ő szavukra adó egyszerű orvosokat.
Virapen saját bevallása szerint számos ilyen utaztatásban és megvesztegetésben részt vett.
Betegségeket gyártanak
A gyógyszeripar kitalál betegségeket és horribilis összegeket költ marketingkampányokra, hogy a szóban forgó betegségekre általuk ajánlott gyógyszerek forgalmát növelje.
Ennek kapcsán – Virapen könyvétől függetlenül – óhatatlanul is a ma már lerágott csontnak számító, de egy-két éve a közvéleményt igencsak foglalkoztató H1N1 influenzavírus okozta „járvány” és az erre forgalmazott oltások körüli érvek és ellenérvek jutnak eszembe.
Alig tesztelik a gyógyszereket, mi vagyunk a valódi kísérleti alanyok
Az újonnan forgalomba kerülő gyógyszereket többnyire rövid ideig tesztelik és többnyire igen kisszámú tesztalanyon…
Így forgalomba hozásuk után nem lehet tudni, hogy milyen hatásaik lesznek a készítményt hosszú távon használó körében, illetve olyan célcsoportok (pl. gyerekek, öregek) körében, amelyek egyáltalán nem vettek részt a tesztelésben.
Kitalált betegségek, begyógyszerezett gyerekek
A gyógyszeripar egyre nagyobb figyelmet fordít a gyerekekre, egyre több olyan betegséget – vagy általa betegségnek nevezett tünetet – próbál kezelni gyógyszerekkel, ami valójában nemhogy nem igényelne gyógyszeres kezelést, hanem betegségnek sem kellene tekinteni.
Javallaton túl forgalmazott gyógyszerek
A gyógyszerek jelentős részét javallaton túl forgalmazzák, azaz engedélyeztetik ugyan egy bizonyos betegség kezelésére. viszont a gyógyszert az engedélyezetten kívüli betegségekre is felírják.
Mégpedig nemegyszer valamelyik mellékhatásuknak köszönhetően…
Virapen szerint olyan gyógyszerek is vannak, amelyek javallaton kívüli értékesítése forgalmuk 90%-át is kiteszik.
Viszont a gyógyszert az engedélyezetten kívüli betegségekre is felírják, nemegyszer valamelyik mellékhatásuknak köszönhetően. Virapen szerint olyan gyógyszerek is vannak, amelyek javallaton kívüli értékesítése forgalmuk 90%-át is kiteszik…
A gyógyszeripar valódi működése
Az ő vezetése alatt az Eli Lilly vállalat évi 700 000 dollárról 15 millió dollárra növelte forgalmát. 1988-ban a vállalat Puerto Rico-i vezérigazgatójává nevezték ki, majd 1989-ben elbocsátották a cégtől.
1990 után szintén a gyógyszeriparban dolgozott, különböző gyógyszeripari cégek tanácsadójaként, Latin-Amerikában, Közép-Amerikában és a karibi térségben.
Végül nemrégiben 2015-ben Németországban hunyt el.
Leleplezése za egész ipart megrengette, és elkezdte felnyitni a világ szemét azzal kapcsolatban, hogyan is működik valójában a gyógyszeripar.