Óriási a baj: már a Nílus is haldoklik… A Földünk leghosszabb folyója!
Bajban az élet atyja… A Nílus vízhozamában egyre több a zavar, és ezek a zavarok a Hérodotosz görög történetíró által a Nílus ajándékának nevezett Egyiptomban válságok és katasztrófák egész sorával fenyegetnek. mely az egész világra kiterjedhet.
Katasztrófa a Níluson
Egyiptom és a Közel-Kelet élete szorosan kötődik és függ a Nílustól, ami a jelek szerint súlyos károsodáson ment keresztül. Nem csak egyre szennyezettebb, de ismeretlen folyamatok is feltűntek, valamint nagymértékben csökkent a vízhozama is.
A folyamatok egyébként már az 1970-es évektől indultak meg, de csak az utóbbi 10 évben gyorsultak fel jelentős mértékben.
A Nílus változásai nem írhatók le egyszerű jelenségekben – mint ahogy maga a klímaváltozás sem arról szól, hogy „melegebb lesz”, vagy „kevesebb lesz az eső”.
Egy sor jelenség egyre gyorsabb és egyre kiszámíthatatlanabb globális pingpongmeccsének nyitó szervájánál tartunk.
A Nílus forrásvidékén alapvetően a korábbi évtizedekben mértnél több csapadék esik, de igen rendszertelenül és egyenetlen megoszlásban.
Előrejelzések szerint egyre kevesebb lesz a 70-100 köbkilométeres vízhozamot hozó „normális” év, és egyre több lesz az aszály vagy a mindent elmosó árvíz.
Haldoklik a Földünk leghosszabb folyója
A meleggel együtt a sivatag is egyre jobban beeszi magát az egyes helyeken eleve csak 150 méter széles termékeny parti sávba.
Felmorzsolja a termőföldet, amit a hagyományos eszközökkel – például pálmalevél védőkerítésekkel vagy talajmegkötő fákkal – sem tudnak megállítani.
Egyiptom és a régió számára pedig a Nílus lassú haldoklása katasztrófával fog fenyegetni.
Mivel nagyban függ mindenki élete a folyótól, gyakorlatilag össze fog omlani a terület, mind mezőgazdaságilag mind pedig gazdaságilag.
Egy pokol homoksivatag lesz az egész, ez pedig tovább fog gyűrűzni, és az egész világra káros hatással lesz.
2015-re az ENSZ szerint egyértelműen ki fog robbanni a totális vízhiány, mely durva feszültségeket fog keltenia régió országai között.
Az egész világot magával ránthatja
Emellett sokak szerint nem csak a háborúk esélye nő meg, hanem a radikális iszlamista csoportok is gomba módjára fognak kinőni a földből a káosz nyomán.
A kaotikus állapotokat kihasználva pedig a teljes destabilizáció nyomán alapvető gazdasági nehézségek lépnek fel a világgazdaság teljes egészében.
Ha a Nílusi kiszárad, arról már nem is kell említést tennünk, hogy milyen természeti katasztrófával járhat majd.
Komplett területek esnek ki a vízutánpótlás alól, emiatt pedig az elsivatagosodás még inkább felgyorsul, de a globális szintű éghajlat is megborulhat.
Összességében tehát ketyeg a Nílus órája, de nem szabad azt gondolnunk, hogy pusztulása nem lesz kihatással mindenkire a Földön…