Vége: eltűnik a lejárati dátum a termékekről a botokban, ti örülnétek neki?
Hamarosan nem kell majd keresgélnünk a lejárati dátumot az élelmiszerek csomagolásain?
Mégsem annyira pontosak és szigorúak?
Nem kellene szigorúan ragaszkodnunk az élelmiszer-csomagolásokon található lejárati dátumokhoz.
Sokan úgy gondolják, hogy az az élelmiszer, amelynek lejár a szavatossági ideje, már nem fogyasztható, pedig a felirat a legtöbb esetben csak azt a dátumot jelölni, ameddig az adott étel a legfrissebben fogyasztható.
“Lejárt”, de nem romlott?
Ezek a „Minőségét megőrzi” feliratok sok esetben elrettentik a fogyasztót a termék felhasználásától, ez pedig élelmiszer-pazarláshoz vezet, a legtöbb ember ugyanis ezek után úgy dobja ki a terméket, hogy meg sem nézi, az valóban romlott-e.
Kivezethetik a lejárati dátumot a termékekről?
A legtöbb élelmiszer még a dátum lejárta után is fogyasztható lenne egy ideig, kiváltképp akkor, ha megtanulnánk az érzékszerveinkre hagyatkozni.
A szín, az állag, az illat és az íz együttes ellenőrzésével pillanatok alatt meggyőződhetnénk arról, fogyasztható-e még egy-egy étel vagy ital.
Nincs könnyű dolga a vásárlóknak sem itthon, sem máshol a nagyvilágban.
A Magyarországon használt „minőségét megőrzi”, a „fogyasztható”, „felhasználható” jelzésekkel szemben az Amerikai Egyesült Államokban csaknem 50 különböző kifejezést használnak a szavatossági idő feltüntetésénél.
Új címkék?
A pazarlás visszaszorításának érdekében az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatóság (FDA) 2019-óta igyekszik a gyártókkal abban megegyezni, hogy a termék frissességére utalásánál használják a „Best before” jelölést, a romlandó élelmiszereknél pedig a minőségét megőrzi figyelmeztetést.
Bár sokan üdvözlik az ötletet, miszerint érdemes lenne leszedni a lejárati dátumot a csomagolásokról, sokan éppen az ellenkezőjét akarják elérni.
De akadnak olyan kezdeményezések is, melyek meghagynák a pecsétet, mer így lehet akciózni is, hiszen a lejárat közeli termékeket a boltok gyakran kedvezőbb áron adják.
Ti mit gondoltok?