Honfoglalás megcáfolva? Áttörő régészeti lelet írhatja újra a magyarság eredetét
Lehet, hogy kettős honfoglalás történt?
Az eredeti honfoglalás elmélet “sántít”?
A legnépszerűbb elmélet szerint a magyarok 895 táján telepedtek le Árpád fejedelem vezetésével a Kárpát-medence területein, és foglalták el hazájukat.
I. Szvatopluk morva fejedelem fiainak birodalma már az utolsókat rúgta ekkoriban, ami megkönnyítette a honfolgaló törzsek dolgát, 902-re a Kárpát-medence valamennyi területét az irányításuk alá vonták.
Az Alföld, Kisalföld, Csallóköz, Szerémség, Mezőföld tájékait ellepték a magyarok, az óriási és gazdag legelők pedig remek életfeltételeket biztosított.
A területen éltek ugyan avarok, akik egyébként a magyarokhoz hasonló nyelvet beszéltek a történészek szerint, de nem voltak sokan.
Az azonban a mai napig vitatott és nagy vitákat generál, hogy egylépcsős vagy kettős honfoglalás zajlott a Kárpát-medencében.
Mindent újraírhat a magyarság eredetéről
Egyre nagyobb a valószínűsége, hogy valójában kettős honfoglalás zajlott.
Ez azt jelenti, hogy az első szakasz a 600-as évek második felében zajlott le. A második szakaszra pedig a 9. század végén kerülhetett sor.
Abból nincs konszenzus, hogy a magyar törzsek vajon mekkora területet foglaltak el a honfoglakás során.
Vannak ugyanis olyan bizonyítékok, főleg régészeti leletek, melyek szerint nem csupán a Kárpát-medence 280 ezer négyzetkilométeres térségét foglalták el őseink, hanem ennél egy jóval nagyobb területet.
Úgy tűnik, hogy egy legalább 400 ezer (a mai Magyarország több mint négyszerese) négyzetkilométeres térséget vontak az uralmuk alá a magyarok, és az akkori szláv törzsek mellett más környező népek is elődeink kezei közé kerültek.
Ez az elmélet jelentősen átírja a honfoglalás történetét, hiszen úgy tűnik, hogy csaknem kétszer akkora területet hódíthattak meg Árpád fejedelemék, mint azt korábban hittük.
Persze a tudósoknak még meg kell erősíteniük ezt az elméletet, de ahogyan újabb leletek és bizonyítékok kerülnek elő, úgy válik egyre biztosabbá a kettős honfoglalás hipotézise.