Jönnek a rovarlisztes kenyerek, tücsköt-bogarat etetnének a magyarokkal? Van egy kockázat, amiről senki sem beszél!
Tücsköt-bogarat összehordunk: tényleg a rovarok oldják meg az élelmiszerválságot és érkezhetnek a rovarlisztes kenyerek Magyarországon?
A szakértő válaszol – Van egy nagy kockázat, amelyre kevesen gondolnak…
Jön a sáskahad, rászabadul az európai piacokra
Jöhet a rovartenyésztés ipari szintű beindítása Európában.-
Te megennéd azt a kenyeret, amelybe tücsöklisztet kevernek?
Manapság már a csapból is ez folyik, vagy legalábbis a Távol-Keleten forgatott valóságshow-kban… ám a celebjeink még nem szoktak hozzá az „ízeltlábúakból készült vacsorához”.
A rovarok potenciális fehérjeforrásként szolgálhatnak, mert jól hasznosíthatók, kellő módon emészthetők előzetes feldolgozás alapján.
Az európai régióban élelmiszer-biztonsági szempontból csak porítva vagy fagyasztva kerülhetnek forgalomba.
Ezeket a bizonyos rovarfajtákat új élelmiszerként már az Európai Unióban is engedélyezték. Nagyon alapos utánajárás és biztonsági elemzések zajlottak a háttérben.
Nem minden rovar ehető, s a számos fajta közül néhánynak a fogyasztását tartják jelenleg biztonságosnak. Ilyen például a fekete katona-légy, a közönséges lisztbogár, az alombogár a, házitücsök, és így tovább.
Jönnek a rovarlisztes kenyerek?
A nyugattól annyiban különbözünk, hogy a magyar szabályozás szigorúbb, kevésbé elfogadó, de már vannak bevizsgált rovartípusok, amelyek hazánkban is kereskedelmi forgalomba kerülhetnek a közeljövőben.
Fehérjegyártásra, dúsításra- (pl. kenyerekbe, pékárukba keverve), és más élelmiszerek készítésére lehetnek alkalmasak a rovarlisztek
– mondta Schmidt Judit dietetikus szakértő a sajtó megkeresésére.
“Nagyon erős szempont az érzékszervi undor.
Egyrészt persze, megoldást jelenthet a rovartenyésztés ipari szintű beindítása a régióban, de óriási kérdést jelent az elfogadtatás, illetve az ehhez kapcsolódó marketingüzenetek megfogalmazása.”
Kockázata is lehet a rovarevésnek, további vizsgálatok szükségesek
„Ami kockázat lehet, hogy nem vagyunk eléggé tisztában azzal, milyen allergén veszélyekkel rendelkeznek ezek az új élelmiszerek, amelyeket korábban nem fogyasztottunk.
Erre egyelőre kevés a vizsgálat és a precedens.
Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy azok, akik halakra, puhatestűekre, rákokra, kagylókra allergiások, potenciálisan allergiások lehetnek a rovarokra is”
– említi a dietetikus.
Míg Távol-Keleten és Afrikában lehet, hogy mindennapos a sült szöcske, az európai gyomor nem erre van kihegyezve – emelte ki még a szakértő.
Ezen felül arról sincs jelenleg elég adatunk, milyen allergiát vagy érzékenységet idézhet elő, vagy a rovarlisztes élelmiszerek okozhatnak-e emésztési problémát, illetve milyen hatással lehet a kitin az emberi szervezetre, ha belekerül az ételekbe”
– számolt be a szakértő a felmerülő kockázatokról.
Fontos felhívni a figyelmet azonban arra, hogy ez az egész nem kötelező jelelgű dolog.
A rovarok alternatív fehérjeforrást jelentenek majd, nem pedig kötelező jellegű dolgot. A szélesebb körű elfogadásával és növekvő mértékű fogyasztásával az állattenyésztés ökológiai lábnyoma szinten tartható, de akár csökkenthető is lehet.