Időutazó figyelmeztetett a Titanic katasztrófájára? Bizarr dokumentum tartja lázban a világot
14 évvel előre figyelmeztettek arra, hogy a Titanic jéghegynek ütközik?
Mindenki ismeri és talán senkinek sem kell bemutatnunk a Titanic tragikus történetét, mely 1912 áprilisában esett meg, amikor is egy jéghegynek ütközve méretéhez képest is gyorsan elsüllyedt, több ezer áldozatot hagyva maga után a hullámsírban.
Egy megdöbbenő dokumentum került elő, ami felveti az időutazás, de legalábbis a jóslás lehetőségét.
És azt, hogy valaki vagy valakik jó előre látták, mi is fog pontosan történni az elátkozott óceánjáróval.
Egy könyv, egy időutazó tollából?
A Titan végzete, ami eredetileg a Hiábavalóság (Futility) címet kapta, 1898-ban jelent meg, 1912-ben változtatták meg a címét arra, amin ma ismerjük. A novella egy óceánjáró, a Titan történetét mutatja be, amelyet a világ legnagyobbjának tartanak, és azt gondolják róla, hogy elsüllyeszthetetlen.
A hajó végül jéghegynek ütközve elsüllyed az Atlanti-óceán északi részén.
Rengeteg hasonlóság van a regény cselekménye és a Titanic tizennégy évvel későbbi katasztrófája között.
A történet azonos szálai egyértelműek: a kora legnagyobb óceánjáró hajója jéghegynek ütközik és elsüllyed.
A hajók hossza, az utasok száma megközelítőleg hasonlított, és a Titanon is katasztrófához vezetett, hogy nem volt elég mentőcsónak a hajón.
A valóságban és a fikcióban is brit tulajdonban lévő hajóról beszélünk, és mindkettő nagyjából ugyanott, 400 tengeri mérföldre Új-Fundlandtól süllyedt el az ütközés után, ráadásul mindkettő áprilisban.
Időutazó figyelmeztetése, vagy sötét prófécia?
Persze azt ma visszatekintve nagyon nehéz megmnondani, mindez hogyan lehetséges.
A szkeptikusok szerint “pusztán” arról van szó, hogy túl sok a hasonlóság és egybeesés, de azt még ők is elismerik, hogy elismerésre méltóan nagy a párhuzam.
Egy másik lehetséges, sokkal hajmeresztőbb elmélet szerint időutazók műve lehet az alkotás.
Vagyis az írója vagy maga is időutazó lehetett, vagy ismert olyan embert akinek “átjárása” lehetett a jövőbe.
Egy másik elképzelés szerint egy sötét próféciáról van szó, amit előre megírtak és ebbe a titokzatos műben kódoltak a Titaniccal kapcsolatban.
Tény, hogy Robertson 1912-ben, a Titanic elsüllyedése után újra elővette a munkáját, és átírta a hajót, hogy az nagyobb legyen, illetve megváltoztatta a történet végét is, majd újra kiadta a novellát.
Ezt azonban azért tette hogy szándékosan még eltúlzottabb legyen a hasonlóság, noha az eredeti, Titanic előtti változat is hemzseg a durván éles párhuzamoktól.
A titokzatos alkotó még titokzatosabb élete: időutazó inkognitóban?
Robertson soha nem keresett sok pénzt az írással, ami nagyon megkeserítette.
Ennek ellenére az 1890-es évek elejétől íróként tartotta fenn magát, és élvezte a New York-i bohém világ szűk körében mozgó művészek és írók társaságát. 1915-ben halt meg, paraldehid-túladagolásban, amit az alvásproblémáira használt.
Élete során több mint 200 novellát írt, amit 14 kötetben publikáltak.
Vagyis egy meglehetősen zárkózott ember volt, ami akár egy időutazó benyomását is keltheti, aki vagy inkognitóban volt, vagy valamilyen módon itt ragadt a múltban a jövőből.
Egyes merészebb teóriák szerint ez keserítette meg véglegesen az életét, mert nem találta “haza utat” a jövőbe.
Mindazonáltal ez csak egy meglehetősen valószínűtlen, ámde kétségtelenül színes “megoldása” az amúgy is eléggé színes és izgalmas legendának a Titanic katasztrófáját megjósoló művel kapcsolatban.