Tech-Kütyük

A jövő faluja: 3-szor annyi energiát termel, mint amennyit fogyaszt, így váltak multimilliomossá a lakói

14 éve az elnéptelenedés szélén voltak, tele adóssággal. Aztán átléptek a megújuló technológiák alkalmazásához, és megfordult az egész falu élete.

Világsikerként ünneplik őket, ezt Magyarországon is meg lehetne valósítani, ha lenne rá felsőbb akarat!

Az elmúlt években számos díjjal kitüntetett Wildpoldsried igazi mintaképévé nőtt ki a fenntartható fejlődésnek.

Hirdetés

Ma, amikor a civilizált világ a saját energiaéhségébe fullad bele, különösen jelentősek a pozitív példák arra, hogyan lehet megújuló energiákon alapuló közösségeket sikerre vinni.

Több mint háromszor annyi energiát termel, mint amennyit fogyaszt a dél-bajorországi Wildpoldsried.

A falu tizennégy évvel ezelőtt, az elnéptelenedés szélén írta az első megújulóenergia-pályázatot, és jelenleg az országos hálózatba visszatáplált fölös áram évi négymillió euró nyereséget hoz az önkormányzatnak és a lakosságnak.

Elképesztő mennyiségű pénzt termel a helyieknek ez az egész.

Megérte beruházni és gyökeres változattásokat hozni, noha eleinte midnenki félt tőle, még maga a épolgármester is.

A nap-, szél-, biogáz- és vízerőművekből származó elektromos áramot a tartományi elektromos műveknek (AÜW) értékesítik, ebből az idén négymillió euró bevételre számítanak a falubeliek.

A nagyjából 2600 lelket számláló Wildpoldsriedben tehát minden lakosra évi 1500 euró jut, ami nagyjából fele az egyhavi német átlagfizetésnek.

A magyar helyzetre lefordítva (októberi adat szerint 221 ezer forint a magyar átlagbér) ez annyit tesz, mintha egy hasonló méretű hazai községben 25 millió forintos tiszta hasznot termelne meg.

Az egész egyébként 1997-ben kezdődött, amikor is a falu önkormányzata nehéz döntésekkel szembesült.

Akkoriban a teljes elnéptelenedés is felmerült, mert annyira nem volt munka a környéken, ráadásul a falu tele volt mindenféle adóssággal.

Hirdetés

Ekkor léptek rá a megújuló energiatermelés és technológiák rögös és akkor még kipróbálatlan útjára.

Jelentjük: ennyi évvel később sikeresen bevált a projekt, és nem csak gazdaggá, de nyugodttá és egészségesés tette a falu lakóit.

Ezt a remek példát azóta n apjainkban világszerte számos országban próbálják lemásolni.

Idehaza is meg lehetne csinálni, szinte semmibe sem kerülne, de legalábbis a beruházás csak egy része lenne az egésznek. Az elszántság és a szemléletmód váltás a lényeg.

Idehaza azonban aligha lesz erre felsőbb akarat… elvégre egy energiaszolgáltatóktól és mindenki mástól függetlenített falu nem “érdeke” a “nagykutyáknak”.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!