A peruiak cserepes növényekkel állítanak elő áramot, ezekkel világítanak és töltik a mobiljaikat
Lenne mit tanulnunk tőlük: agyagedények, mikroorganizmusok és nanocsövek termelhetnek villamos energiát 3 millió szegény perui számára.
A technológiát ráadásul bármely harmadik világbeli országban be lehetne vezetni.
Ez ugyanis óriási reményt adna azoknak, akik csak petróleum lámpával és gyertyákkal világítanak.
Ez az egész technológia nemrég elnyerte a Technology with Impact elismerést a 2019. évi Latin-Amerikai Zöld Díj odaítélése alkalmából, amelyre az ipar Oscar-díjaként tekintenek
– írja az ÚjVilágtudat.
Ez egy tényleg különleges technológia, amit már el is neveztek Alintinek.
Az Alinti úgy működik, hogy a növényből származó fotoszintézist alakítja át elektromos árammá. Pontosabban a benne lévő organizmusokat,a kis lemezeket és a hűtést, így teszi lehetővé azt, hogy az energiát fel tudja halmozni.
Ez ráadásul annyi áramot tud termelni, hogy LED izzókat képes működtetni, akár 12 órán keresztül.
De ez még nem minden, mert mobiltelefonokat is lehet tölteni a segítségükkel.
A speciális eszközt Hernan Asto mérnök találta fel és tervezte meg, ma már az Egyesült Államokban Szilícium-Völgyben dolgozik, hogy ezt a kütyüt tovább fejlessze a közjó érdekében.
Az Alintit már kipróbálták egy Cerrito La Libertad nevű kisvárosban, ahol 500 családban vezették be.
Akiknél már rég nem volt világítása vagy vize, szennyvízcsatornája az otthonában.
A családok közül többen mondták azt, hogy szeretnének egy Alinti-t, hogy be tudják kapcsolni a tévéjüket vagy a hűtőszekrényüket.
Az energiatermelő növény működése ráadásul fillérekbe kerül, igen gazdaságos.
A tesztek szerint elég csupán 5 naponta meglocsolni, és nem pusztul el. Ezzel egyúttal a nanotechnológiai lemezeket ki és be lehet kapcsolni.
A számítások szerint egy átlagos, szegényebb család háztartásának ellátásához 5 Alintira van szükség, de ez fedezi szinte a teljes energiaellátásukat.
Azaz erről mehet a tévé, a hűtő, a világítás, de még a mobiltelefonok feltöltése is.
A technológia annyira sikeres, és olyan könnyen és fillérekből fenntartható, hogy sokak szerint az sem kizárt, hogy az egész világon el fog terjedni.
Fényt vihet ugyanis a világ sötét régióiba, ahol a nyomor és a mély szegénység homályában élnek emberek, családok, komplett társadalmak, akikről eddig a bolygó gazdagjai nem akartak tudomást venni…