A titok a C-vitaminról amit nem akarnak elmondani: ez minden betegségek forrása?
Szentgyörgyi Albert Nobel-díjas tudósunk már rég tudta, mi a titok. Azt is javasolta, hogy a C-vitamint jó lenne kilós kiszerelésben árulni az élelmiszerboltokban, a só, liszt, cukor mellett, és hogy az asztalon ott kellene, legyen az asztal közepén a C-vitamin- tartó.
Az élőlények, szinte kivétel nélkül, – és ezen van a hangsúly, szinte kivétel nélkül, – a saját testükben állítják elő a szükséges C-vitamin mennyiséget, ugyanúgy, ahogy a koleszterint is.
Nincsenek kiszolgáltatva annak, hogy esznek-e C-vitamint, vagy sem.
Tehát az élőlények túlnyomó többsége megtermeli magának a C-vitamint.
Van néhány balfék. Egész pontosan egy tucatnyi, – akik nem tudom, hogy mit csináltak, lehet, hogy a kocsmában voltak, amikor a C-vitamintermelő képességet osztották, – de lemaradtak.
Közéjük tartozik az ember, az emberszabású majmok, egy gyümölcsdenevér fajta, még néhány balfék, meg a kis hülye tengerimalac.
Szóval a tengerimalac és az ember egy hajóban eveznek ebből a szempontból.
Nézzük meg, mit javasolnak a tengerimalacnak a szaklapok. A szakemberek.
A tengerimalacok átlag súlya nagyjából 1 kiló. A „hölgyek” természetesen karcsúbbak, 80 deka körüliek.
Az „urak” azok olyan másfél kilóra is felcseperednek.
És azt mondja a szakirodalom, hogy 1 kg tengerimalacnak, a naponta elfogyasztott zöldség és gyümölcsfélén túl, 1 kg testsúlyra 30 mg C-vitamint kell adni.
Felmerül bennem a kérdés: Hogy lehet az ember adagja annyi, mint két kiló tengerimalacé?
Jó.
Akkor tanuljunk egy kicsit tovább a tengerimalacról, mert egy gyerek ilyenkor kérdezne.
„Azt mondtad, hogy sok állat megtermeli a C vitamint. Mennyit termelnek?”
Ó, de jó kérdés! Nézzük meg!
Ahhoz, hogy összehasonlítható legyen az emberrel, ezeket a C-vitamin mennyiségeket, amiket az állatok termelnek, átszámítottuk egy 70 kilós ember testsúlyára.
És nem mondok el minden ilyen adatot, mert nagyon szerteágazó lenne, de annyit ízelítőül, hogy a kutya- és macskafélék, fajtól függően naponta, 2000-3000-4000 mg C-vitamint termelnek egy 70 kilós ember testsúlyára átszámítva.
Na, akkor most hasonlítsuk össze az adatokat!
Ha a tengerimalacé egy kilóra 30 mg, akkor egy 50 kilós embernek 5×30, 1500, minimum 1500 mg, azaz másfél gramm C-vitamint meg kellene ennie naponta, ha olyan szorgalmasan eszi a zöldség- és gyümölcsféléket, mint a tengerimalac.
Egy 70 kilós embernek 70×30 az 2100, naponta 2100 mg, vagy 2.1 gramm C-vitamint meg kéne ennie.
Egy 100 kilós embernek 3000 mg-ot, 3 grammot.
Kutya-macskafélék nagyjából ebben a nagyságrendben termelnek C-vitamint, mint amennyit a tengerimalacnak javasolnak.
Én nem szeretem a tekintélyelvűséget, nem nagyon szoktam nagy neves tudósokra hivatkozni, de azért itt megemlíteném, hogy volt egy híres magyar, aki Nobel-díjat kapott a C-vitaminnal kapcsolatos kutatásaiért.
Szentgyörgyi Albert, aki eleinte azt javasolta, hogy minden ember, minden nap, minimum 1000 mg C-vitamint fogyasszon el.
Később rájött, hogy ez kevés, és többet javasolt.
Nagyjából valahol itt, ebben a nagyságrendben.
Azt is javasolta, hogy a C-vitamint jó lenne kilós kiszerelésben árulni az élelmiszerboltokban, a só, liszt, cukor mellett, és hogy az asztalon ott kellene, legyen az asztal közepén a C-vitamin- tartó.
Dr. Lenkei Gábor (részlet az Egészségünk titkai – Amit még sohasem mondtak el Önnek c. előadásból)