A vírus legyalulja a demokráciát? Szabadságunk egy részét át kell, hogy átengedjük az államnak
Bele kell nyugodnunk, hogy az állam ezentúl követheti majd a mozgásunkat az egész világon.
Egy magyar kutatónő szerint eljöhet a pillanat, amikor dönteni kell: mi a fontosabb?
Az idősek és a betegek életének védelme, vagy a gazdaság talpra állítása?
Lehet, hogy a mostani járvány próbára teszi a nemzedékek viszonyát?
Dr. Lakatos Júliát kérdezte a 168.óra arról, hogy mit gondol a jelenlegi vírushelyzetről, és hogy a geopolitikai viszonyrendszert miképpen tudja majd ez az egész megváltoztatni.
A válasza nagyon meglepő és rendkívül összetett, mivel a helyzet is az.
Bizonyos értelemben szerinte és sok más szakember szerint sem tér már vissza a régi világ, vagyis egyes dolgok örökre megváltoznak.
Egy közel 250 éves világrend dől most meg, és ez jól látszik a politikai és a hatalmi viszonyokon is.
A vírushelyzet a demokráciákra mér látszólag súlyos csapást: ezekben az országokban ugyanis az látható, mintha kevésbé lett volna hatékony ez a berendezkedés a krízishelyzet kezelése szempontjából.
Lakatos Júlia szerint a járvány elleni küzdelemnek hatékony fegyvere lehet a szabadság korlátozása, ami az autoriter állam előnye lehet a demokráciákkal szemben.
Az, hogy Magyarországon egy válság kitörésekor az az első reakció, hogy hetekre előre bevásárolunk, szétkapkodunk mindent, és aztán sehol sem lehet élesztőt kapni, a magyar politikai történelemből és nemzedékek tapasztalatából ered. Ha instabilitás alakul ki, akkor mi magunkra zárjuk az ajtót.
Ez a magyar sajátosság, ez azonban idővel a nemzet halálához vezet.
A jelenlegi globalizált világban egy bezárkózó ország ugyanis szép lassan elsorvad.
Igen ám, de a jelenlegi globalizált világ is teljesen átalakulhat valami mássá a járvány lecsengésének végére, ezt még senki sem látja előre…
Lakatos Júlia az EU jövőjéről beszélt, és nem volt valami derűlátó.
Sokak szerint egyébként az Európai Unió a végnapjait éli meg, mivel most mutatta meg azt, hogy mennyire életképtelen, mint politikai és gazdasági közösség.
Az Európai Unió nagyon rosszul szerepelt, amikor a kontinensen kirobbant a járvány. Az első reakció a nemzeti önzésé volt.
Több országból nem engedtek ki egészségügyi felszereléseket, gyógyszeralapanyagokat még oda sem, ahol nagyobb szükség lett volna rájuk.
Lakatos Júlia a vírus, a demokrácia és az emberi jogok viszonyáról is nagyon érdekes dolgokat mondott.
A vírus nem veszi figyelembe az emberi jogokat, vagy azt, hogy mi lenne az ideális politikai berendezkedés vagy ideológia.
Szerintem a legnehezebb kihívás még hátravan ennek a válságnak a kezelésében. Ennek ideje akkor jön el, amikor megpróbálunk visszatérni a normalitásba, de a vírus itt-ott még felüti a fejét, kialakulhatnak a fertőzés új hullámai.
Ilyen körülmények között csak úgy tudjuk elkerülni a gazdasági összeomlást, ha a szabadságunk egy részét átengedjük az államnak.
Ha megosztjuk vele az egészségügyi adatainkat, feltárjuk kontaktusainkat, belenyugszunk, hogy az állam követi a mozgásunkat.
Ez szükséges lehet azért, hogy az emberek munkába állhassanak, de gátat szabhassunk a vírus terjedésének.