Az EU miatt minden kenyér GMO búzából sülne? Döbbenetes tervezet látott napvilágot
Kész, vége, teljesen letarolhatják a piacot?
Jöhet a génmódosított kenyér? Az EU lépett
Szélesre tárná a kaput a génmódosításnak az EU, ami miatt minden kenyér ilyen búzából sülhet, ám mégsem hívhatjuk majd GMO-nak – állítják.
Egyszerűsítené az új génszerkesztési technikák alkalmazását az Európai Bizottság.
z erről szóló, a vetőmagágazat, az agrármultik és növénynemesítők egy része által régóta várt javaslatcsomag célja, hogy könnyebb legyen a klímaváltozás hatásainak jobban ellenálló, nagyobb termésbiztonságot nyújtó növényfajtákat előállítani.
Az ellenzők szerint azonban kockázatot jelent, hogy megszüntetik az ilyen fajták nyomon követését, és a génszerkesztés amúgy is csak tüneti kezelés, valamint idővel beláthatatlan következményei is lehetnek.
A magyar kormány ellenzi a “labor kenyereket”
A magyar kormány is ódzkodik a génmódosított növények termesztésétől, az agrártárca azt szeretné, ha a génszerkesztett szervezeteket nem engednék ki nyakló nélkül a laborokból, és ha megmaradna a nyomon követés.
Az EU lépésének értelmében mindenki számára elveszne az a lehetőség, hogy nemet mondjanak, még az engedélyezési procedúrát teljesítő GMO-kra is. Utóbbi lehetőséggel egyébként 17 állam élt eddig
– köztük Magyarország, amely egyenesen az Alaptörvénybe írta bele a tiltást.
Ez az indok az EU szerint, hogy “labor kenyereket” kell ennünk?
Az Európai Bizottság azzal indokolja a lépést, hogy így könnyebb lesz a globális felmelegedés hatásainak és a károsítóknak jobban ellenálló növényfajták kifejlesztése, emellett csökkenthető a kémiai növényvédőszerek mennyisége, javítható a biodiverzitás és az élelmezésbiztonság, továbbá csökkenthető az importfüggés.
Fontos érv még, hogy Európa ne maradjon le a világtól a génmódosítási technológiák kifejlesztésében és alkalmazásukban.
Hosszú távú kockázatok és mellékhatások
Bár a GMO termékekkel kapcsolatban rengeteg a hamis, sokszor túlzó riogatás, mindezek ellenére a kutatások ma sem zárták ki teljesen egyértelműen azt, hogy hosszabb távon semmilyen káros hatása ne lenen az emberi szervezetre nézve.
A GMO ellenzői éppen ezért tartják aggályosnak ilyen széles körben bevezetni ezt az egészet.