Az öblítő a háztartások csöndes gyilkosa: rákkeltő és veszélyes egy új kutatás szerint!
Háziasszonyok, anyukák, szülők!
Erről jobb ha tudtok, itt a legfrissebb kutatás, ami mindent újraírhat, amit az öblítőkről tudtunk eddig!
Az öblítő nevével ellentétben nem öblít, viszont számos egészségre és a környezetre veszélyes – potenciálisan rákkeltő, allergén – anyagot tartalmaz.
Ez az új, ezzel foglalkozó tanulmányok legaggasztóbb végkövetkeztetése.
Sokan már odáig merészkednek a kijelentéssel és a tanulságok levonásával, hogy talán azért is van annyi beteg, rákos ember, mert az öblítők ilyen nagymértékben terjedtek el az egész világon.
Az öblítőket a jó marketing adta el, mert nem a ruhák öblítésében segítenek, azaz nem távolítják el a mosószer maradékokat, ezt sokan nem tudják.
Bevonatot képeznek viszont a textilszálakon, ami érzésre puhábbá teszi az anyagot, gátolja a műszálas ruhák elektrosztatikus feltöltődését, segítheti a vasalást, sőt a ruha száradását is gyorsítja.
Az öblítők használatának ugyanakkor kellemetlen, sőt káros mellékhatásai lehetnek, akár az egészségünkkel, környezetünkkel, akár a ruhanemű használatával kapcsolatban.
Az öblítőszerek fő összetevői a csomagoláson kationos felületaktív anyagok néven találhatóak meg.
Ezek a vegyületek kémiai szempontból kvaterner ammónium, rövidítve kvatvegyületek.
Ezek azonban emberre, állatra, környezetre veszélyesek!
Ma már a legújabb vizsgálatok során bebizonyították, hogy asztmát idézhetnek elő, károsíthatják a nemző és szaporodóképességet, de emellett még a rákos megbetegedések egy részével is összefüggésbe hozták már.
Az öblítő miatt a ruha rosszabbul szellőzik, nem engedi távozni a nedvességet, ez a bőrflóra és szervezet hűtése szempontjából is kedvezőtlen.
A nem szellőző ruhaneműk miatt “bepállott” részek bebüdösödhetnek, elősegítik a gombás bőrbetegségek kialakulását.
Egy amerikai vizsgálatban átlagosan 18-20 különböző illatanyagot mutattak ki az egyes termékekben, ezek között megtalálható volt a lehetséges emberi rákkeltő acetaldehid, az 1,4-dioxán; a fejlődési rendellenességekkel összefüggésbe hozható metil-etil-keton és klórmetán, illetve az allergén linalool.
Az egészségügyi gondok közül a légzőszervi problémák és az asztmatikus hatások a leginkább ismertek, de fejfájást is okozhatnak az illatosított termékek.