Az ősz vitaminbombája, az egészségvédő füge – tudtad, hogy ennyi mindenre jó?
Kevesen tudják, hogy mennyi egészségügyileg pozitív hatása van. Ezek után te is fogyasztani fogod!
A füge az egyik legrégebbi termesztett növényünk, az ókorban is fontos eleme volt az étrendnek, például az egyiptomiak, a görögök vagy éppen a rómaiak körében.
Mivel egyike a leggyorsabban romló gyümölcsöknek, nehezen tárolható és szállítható, a friss fügét a lehető leghamarabb együk meg.
Ehetjük nyersen, szárítva, sőt lekvárt is főzhetünk belőle, de keverhetjük zabkásába, salátába, valamint különleges uzsonna vagy előétel lehet a kecskesajttal tálalt füge is.
A fügének különösen magas a rosttartalma, de találhatunk benne B-vitaminokat, kalciumot, vasat, magnéziumot, mangánt és káliumot is.
A szárított változatban a rostok és a tápanyagok aránya is megnő, bár igaz, hogy kalória- és cukortartalma is sokkal magasabb lesz.
Az egészségünkre gyakorolt kedvező hatásai elsősorban magas rosttartalmának köszönhetőek.
A füge az egyik legjobb étel az emésztés támogatására és a székrekedés megelőzésére, és mivel erőlködni sem kell annyira a vécén, azoknak is javasolt lehet, akik aranyérrel küzdenek vagy éppen szeretnék elkerülni ezt a problémát.
A szárított füge mellé érdemes több folyadékot inni!
A gyümölcsben található vitaminok, rostok és ásványi anyagok segíthetnek normalizálni a vérnyomást és a vér koleszterinszintjét, ezzel pedig óvják az ereinket az érelmeszesedéstől és a mikroszkopikus gyulladásoktól, melyek idővel súlyos, életveszélyes problémákat is okozhatnak.
Kutatások szerint nemcsak a füge gyümölcse, de a fügefa levele is jótékonyan hat a vérnyomásunkra.
A fügefalevél a cukorbetegség esetén is segíthet az egészség megőrzésében, mert szabályozza a vér glükózszintjét, de a diabétesszel összefüggő gyulladásokat is csökkenti.
Annak is javasolt lehet a rendszeres fügefogyasztás, aki a mája egészségét kívánja megőrizni, esetleg szeretné elkerülni a csontritkulás okozta problémákat.
A fügében található mikrotápanyagok, antioxidánsok, vitaminok védik a májat és a csontokat, sőt még a vérszegénység ellen is hatásosak.
A szárított fügének ugyanis különösen magas a vastartalma.
Remek szemölcs eltávolító is, sokak szerint a vérhulló fecskefű mellett az egyik leghatásosabb természetes szer a nem múló, mindig kiújuló szemölcsre.