Dr. Alan Watts: a világunk egy álvalóság, a halál pedig egy illúzió
Mi van, ha az egész valóságunk nem más, mint egy álom, akárcsak az életünk?
A valóságunk talán nem is az a valóság, melyben ténylegesen létezünk.
Egy álvalóság lehet körénk építve, vagy egy másik szintű létezés. Ezt állítja Alan Watts.
A májá szanszkrit szó és varázslatot jelent.
A metafizika azt mondja, hogy ez az egész látható világ varázslat, májá, mert semmi, amit az ember érzékeivel tapasztal, nem valóság. Ha a lény éber, nem is káprázik el, csak ha alvajáró.
Ezért az érzéki világ, amely valóságosnak látszik, nem egyéb, mint az alvajáró lény káprázata. Tárgyi valóság nincs. Mindaz, ami külsőnek látszik, a nem éber lény önvarázslata.
A világ nem hely, hanem állapot. És ez az állapot a varázslat, a májá.
A májá fátyolban élünk, és minden, amit látunk, egy jól megkomponált, talán “Isten”, vagy valamilyen más, felsőbb rendű lény által megkomponált illúzió.
Nem Dr. Alan Watts az első, aki hasonló dolgokat állít, ez pedig erősítheti az elméletet, mivel lehet benne valami, ha több szakértő egymástól függetlenül veti fel a lehetőségét.
Roger Penrose elmélete is ide kapcsolódik, aki felfedeztetett az agyban bizonyos struktúrákat, mikrotbulusokat, melyek a sejtései szerint kvantumfolyadékot rejtenek.
Ebben a kvantumfolyadékban, kvantuminformáció van, ami maga az emberi lélek is lehet, noha ezt még bizonyítani kell.
Penrose és több hasonló gondolkodású társa tovább gondolta a halált mint illúzió kérdését.
A túlvilágon szerinte nincs idő dimenzió. Nem “telik” az idő, ahogy azt a fizikai univerzumban teszi.
Egy pillanatra úgy tűnik, mint az örökkévalóság, és a tudat is mozoghat, úgyszólván minden erőfeszítés nélkül.
Az a gondolat, hogy minden egyszerre létezik, óriási hatással van egyrészt arra, hogy megértsük a szabad akaratot és a multiverzumot, valamint az idő múlásának tudati megtapasztalására ebben a birodalomban.
Visszatérve Alan Watts-ra: korábban ő is kijelentette, hogy szerinte az elhunyt szeretteink velünk maradnak, csak egy másik létsíkba kerülnek át.
A halál tehát valójában csak egy átalakulás, amit talán éppen a kvantumfizika jobb megértésével hamarosan meg tud majd magyarázni a tudomány.