Egészségkárosodást okozhat az újra beinduló maghasadás Csernobilban?!
A mostani maghasadás lehetséges egészségügyi következményeiről is beszéltek a szakemberek!
Szokatlanul magas sugárzást észleltek ukrán kutatók a csernobili atomerőmű egyik alagsori szobájában, ami azt jelenti, hogy újra beindult a maghasadás.
Kezdhetünk aggódni?
Újraindultak a reakciók Csernobil egykor felrobbant reaktorában
Nemrég járta be a világsajtót, hogy szokatlanul magas neutronszintet mértek a lezárt atomerőműben. Egyelőre nem tudni, hogy pontosan mi okozza a folyamatot.
A jelensáéggel azonnal kezdeni kell valamit, mert bár a reaktor feölé épített kupola védelmet nyújt, de csak egy darabig.
Mindenki azt találgatja, hogy megtörténhet-e egy második, az elsőhöz hasonló robbanás, és ha igen, akkor a radioaktív felhőt mely országok felé sodorhatja tovább majd az időjárás és a szél…
Aggasztó folyamatok, tényleg nagy a baj?
Rengeteg áldozata volt az első tragáédiának is:
A később nyilvánosságra hozott adatokra alapozott becslés szerint csak Fehéroroszországban, Oroszországban és Ukrajnában mintegy 200 ezer ember halt meg a baleset következményei miatt 1990 és 2004 között. Igaz, ezek csak számítások, nincsenek dokumentált, hatóságilag hiteles mérésekkel alátámasztva.
Arról nem beszélve, hogy a mai napig vita téma, hogy a Magyarországon a 90-es évektől drámaian emelkedő rákos megbetegedések egy jó részét nem-e Csernobil okozta…
Erről korábban írtunk már itt…
Mit okozhat egészségügyileg?:
A kutatók hangsúlyozzák, ma már egyértelmű, hogy a csernobili balesetből származó radioaktív sugárzás következtében valóban megugrott a rákos megbetegedések száma.
A három leginkább érintett, ex-szovjet országban drámaian megnőtt a pajzsmirigyrák előfordulási gyakorisága, a kiszabadult radioaktív jód nagy mennyisége miatt.
Ha egy második robbanás bekövetkezne, az feltehetően hasonló hatással járhatna.
Lehet, hogy csak évekkel később, egész generációk megbetegedésére lenne figyelmes a közvélemény.
Emellett genetikai rendellenességeket is előidézett a káros izotópok nagy mennyisége, Ausztriában, Németországban és Norvégiában is jegyeztek már fel a csernobili baleset következményének tulajdonított kromoszomális elváltozásokat.
Ez szintén megismétlődhetne.
A mostani maghasadás lehetséges egészségügyi következményei
A kutatóknak egyelőre fogalmuk sincs, hogy milyen okok állhatnak a sugárzás mértékének növekedése mögött.
Neil Hyatt, a brit Sheffieldi Egyetem oktatója, aki a nukleáris hulladék ártalmatlanítását tanulmányozza, úgy nyilatkozott, hogy az eset emlékeztető számunkra, hogy a csernobili sugárzás kezelése nem egy megoldott, csak stabilizált probléma.
Hyatt szerint a helyzet “aggodalomra ad okot, de nem riasztó”. Egyelőre a betonkupola megfelelő védelmet nyújt és nem kell attól tartani, hogy a 35 évvel ezelőtti atomkatasztrófa megismétlődik. Ám ha a neutrontermelés mértéke tovább növekszik, akkor a kutatóknak be kell avatkozniuk.