Egyre több fölrengés pusztíthat a jövőben a Kárpát-medencében: mi sem vagyunk biztonságban a tudósok szerint
Most minden ki azt kérdezi: vége van, vagy lesz még újabb rengés?
Valamint azt, hogy mi van, ha ezek a jelenségek a jövőben egyre gyakoribbá válnak, még itt, az egyébként geológiailag nyugodt Kárpát-medencében is…?
Az elején nem árt tisztázni azt, hogyan is keletkezik egy földrengés, és mi okozza.
Magyarországon ez nem példa nélküli, de ilyen, az ország nagy részén érezhető méretű ebből a jelenségből ritkán, 1-2 évtizedenként adódik.
A mostani rengés kipattanása nem is hazánkhoz, hanem Horvátországhoz, annak inkább a bosnyák határhoz közelebbi részéhez kapcsolódik; ha mégis Budapestig, Szegedig, Szombathelyig lehetett érezni, akkor az bizony térségünkben szokatlanul nagy volt.
Az Indexnek nyilatkozó hazai szakember beszélt a földrengések eerdetéről.
“Ami számunkra még fontosabb, hogy ez a kőzetburok nem egységes, hanem kisebb-nagyobb „lemezekre” töredezett, amelyek mintha jégtáblák lennének a tavon, egymáshoz képest is mozognak, összeütköznek, újak keletkeznek, vagy egyszerűen csak elcsúsznak egymás mellett.
A Kárpát-medence tágabb térségében is van ilyen „ütközés”: az Adriai-tenger alatti kőzetburok-rész, bármilyen meglepő, az Afrikát is hordozó kőzetlemez része, amely itt, Horvátország és Szlovénia hegyeiben és Észak-Olaszországban ütközik Eurázsia kőzetlemezével”
-meséli Tímár Gábor szakértő.
Egyre gyakoribbak lesznek az ehhez hasonló katasztrófák Magyarországon is?
Ez az egyik fő kérdés, amit most sokan feltesznek Magyarországon, az ember ugyanis joggal fél.
A válasz az, hogy igen is, meg nem is.
A geológusok az elmúlt évtizedek statisztikái alapján kimutatták: igen is, megszaporodtak a földrengések, és az alapvetően nyugodt Kárpát-medence is egyre aktívabb geológiai értelemben.
Ez persze nem jelenti azt automatikusan, hogy több lesz a Földrengés.
Azonban a Földünk lassan, de biztosan változik: a kőzetlemezek elcsúsznak, új irányokba fejtődnek ki erőhatások.
Egyes szakemberek pedig nem tartják kizártnak, hogy a jövőben, 15-20 éven belül több a horvátországihoz hasonló földrengéssel kell majd számolnunk.