Ez a mag tele van vitaminnal, gyulladáscsökkentő és csodát tesz a szervezettel
A mag, ami a Biblia és a Korán szerint is az egészség őre. Igenis ehető, és kutatások szerint valóságos tápanyagbombának számít. Na, tudod hogy mi ez?
A gránátalma sárgás, vastag héja alatt fehér hártyában ülnek az apró piros magok, melyek savanykás, különleges, ribizliszerű ízükkel hódítanak.
Egyes források szerint a magok száma mindig 613, de ezt már tudományos kutatások is megcáfolták.
Az Ázsiában őshonos gránátalma nagy múltra tekint vissza.
A gyümölcsöt, amelynek elnevezése a latin granum (mag), illetve az abból képzett granatus (magvas) szóból ered, a Biblia és a Korán is említi, az ókorban pedig a termékenység szimbólumaként ismerték.
Úgy tartják, hogy az első gránátalmabokrokat Aphrodité ültette el, így a növény az istennő szent gyümölcseként vonult be a történelembe.
A gránátalmát ugyanakkor nem csak a története teszi különlegessé: magjai tele vannak értékes tápanyagokkal.
Tanulmányok szerint a magok vitaminokban és ásványi anyagokban – különösen E-vitaminban és magnéziumban – gazdagok, és magas rosttartalommal rendelkeznek.
Két fő rosttípusuk a cellulóz és a lignin, amelyek oldhatatlan rostok, ami azt jelenti, hogy változatlan formában haladnak át az emésztőrendszeren.
Sok más gyümölcshöz hasonlóan a gránátalmában is találhatók antioxidánsok, nevezetesen fenolsavak és polifenolok, azon belül is flavonoidok, tanninok és lignánok, amelyek a szabad gyököket semlegesítve csökkentik a gyulladást, és megelőzhetik az olyan krónikus betegségek kialakulását, mint a rák.
A kutatásokból azt is tudjuk, hogy a gránátalma magjai körülbelül 12-20 százalékos arányban magolajat tartalmaznak.
Ez az olaj főleg punicsavból, egy többszörösen telítetlen zsírból áll.
ÁLLATKÍSÉRLETEK ARRA UTALNAK, HOGY A PUNICSAV CSÖKKENTHETI A GYULLADÁST ÉS JAVÍTJA AZ INZULINÉRZÉKENYSÉGET.
Ez tehát csökkentheti az agy gyulladásos szintjét.
Az utóbbi különösen hasznos tulajdonság lehet bizonyos neurodegeneratív betegségek, például az Alzheimer-kór kezelésében.
Az egészségre gyakorolt jótékony hatásokon túl a gránátalma magja sokat tesz a tetsünk szépségéért is.
Kutatások szerint serkenti a hajnövekedést, hidratálja a bőrt, és gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén hatásos lehet a pattanásokkal szemben is.