Imádja az ágyneműt a koronavírus: megvan, milyen helyeken imád “lenni” a tudósok szerint
Bizarr vizsgálati eredményekre jutottak.
A koronavírussal fertőzöttek még a tüneteik megjelenése előtt teleszórhatják kórokozókkal a környezetüket – derül ki a Cleveland Clinic tanulmányából.
A Cleveland Clinic kutatói két olyan kínai diák szállodai szobáit vizsgálták, akik március 19-én és 20-án tértek vissza Kínába külföldről.
Kezdetben nem mutatták a vírusfertőzés tüneteit, ám elővigyázatosságból karanténba helyezték őket egy szállodába.
Kiderült, hogy a tünetmentes betegekben magas volt a vírusterhelés, és a környezetük erősen szennyeződött.
A karantén második napján pozitív lett a fiatalok koronavírus tesztje, és ekkor kórházba vitték őket megfigyelés, illetve kezelés céljából.
Szobáikat lezárták, és a pozitív teszt után három órával a szakemberek mintákat vettek a különböző felületekről, az ajtófogantyúkról, világítókapcsolókról, csaptelepekről, televíziós távirányítókról, a párna- és paplanhuzatokról, lepedőkről, törülközőkről, a fürdőszoba kilincséről, a wc-ülőkéről és wc-öblítő gombokról, azaz a gyakran megérintett területekről.
Két szobából összesen 22 mintát vettek, és nyolc bizonyult pozitívnak a COVID-19 szempontjából
– írja a ZME Science.
Hat ugyanattól a betegtől származott: a mintákat a villanykapcsolón, a fürdőszoba kilincsén, az ágyneműn, a paplanon, a párnán és a törölközőn találták, míg a másik páciensnél a csaptelepen és a párnahuzaton detektáltak kórokozót.
Az is kiderült, hogy nagyobb volt a vírusterhelés a lepedőkön és az ágyneműhuzatokon, ami érthető, hiszen a fertőzöttek hosszabb időt töltöttek az ágyban, de e kórokozók is kedvelik ezt a környezetet.
Az Emerging Infectious Diseases folyóiratban közzétett tanulmány megállapította, hogy még a tünetek nélküli fertőzöttek is képesek viszonylag rövid idő alatt kiterjedt környezeti szennyezést okozni a koronavírus-RNS-sel.
Ily módon a koronavírus könnyen elterjedhet a környezetben, még mielőtt tudnák, hogy ott van.
Ha a kórokozók ott túlélnek, előfordulhat, hogy valakinek a kezére, majd onnan az arcára kerül.
A mostani megállapítások is alátámasztják, hogy a karantén az egyik leghatékonyabb módszer a terjedés megfékezésére, és hasonlóan fontos az, hogy a karantén helyszínét, berendezését folyamatosan fertőtlenítsék, illetve fokozott figyelmet fordítsanak a koronavírusos betegek ágyneműinek cseréjére, mosására.