Itthon is megterem, védi a szívet és csökkenti a vérnyomást az Új Világ gyümölcse
Na lássuk, ki az aki tudja, hogy mi ez?
Elképesztő egészségügyi hatásokkal rendelkezik.
Nem ez az egyetlen földicseresznyeféle, ami Magyarországon is megterem.
A földicseresznyefélék (Physaleae) nemzetsége a burgonyafélék családjába tartozik, külalakjukban azonban inkább a cseresznye és a paradicsom keverékének tűnnek.
A növény – akárcsak a burgonya és a paradicsom – az Újvilágból került Európába, s ma már a világ számos táján termesztik, Afrikától Ázsiáig.
Mexikóban ma is nagyra becsülik a tomatillóként ismert mexikói földicseresznyét; Peruban rokona, a perui földicseresznye népszerű.
Az elnevezés azték eredetű: a miltomatl kimondhatatlannak bizonyult a spanyol hódítók számára, így lett belőle tomatillo.
Ne feledkezzünk meg róla, hogy távoli rokona, a lampionvirág mérgező, és a földicseresznye is kizárólag éretten fogyasztható.
Ha változatosságra vágyunk, érdemes megkóstolni ezt a különleges termést, amely A- és C-vitaminban gazdag, így antioxidánsként hat, illeszkedve a szív egészségét szem előtt tartó étrendbe.
Számos mikrotápanyagot is tartalmaz:
Kiemelkedő káliumtartalma segíthet a vérnyomás szabályozásában.
Vastartalma fontos a vérszegénység megelőzésében, de segíti az immunrendszer megfelelő működését, és az anyagcsere-folyamatokban is részt vesz.
Rosttartalma és a benne található fitoszterolok a vér koleszterinszintjének csökkentésében játszanak kiemelkedő szerepet.
Növényi táplálék lévén fitokemikáliákban is gazdag: ezek közül kiemelkedik a vitanolid, amelyről már kimutatták, hogy gyulladásgátló hatással rendelkezik:
Ez a paradicsomban és az indiai ashwagandhában is megtalálható vegyület az ízületi gyulladás ellen hatásos.
Emellett állatkísérletek során úgy találták: a vitanolid a különböző rákos megbetegedések (vastagbél-, pajzsmirigy-, emlő-, prosztatarák) ellen is ígéretes eredményekkel kecsegtet.