Karikó Katalin meglepő dolgokat nyilatkozott: ezeket senki sem gondolta volna róla!
Szerintetek? Mi a véleményetek erről? Jól tette, nem tette? Hol a határ?
Az anyaság és karrier lehetőségéről beszélt Karikó Katalin a Doktoranduszok Országos Szövetségének online rendezvényén.
Elmesélte, hogy már a terhessége idején – a radioaktív anyagokkal végzett vizsgálatok miatt – csökkentenie kellett a laboratóriumi munkát.
A világhírű tudósnak a bölcsőde nagy segítséget jelentett, mikor 1978-ban megkezdte munkáját a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban doktoranduszként
– írja a Szegedi Tudományegyetem Hírportálja.
“Miután megszületett a lányom, már négy hónapos korában a bölcsődébe adtam. Nagyon kedvezményes volt ez az ellátás a ’80-as évek elején. A gyermekorvos napi látogatása pedig biztonságot jelentett.
Lehetett üzenő füzetbe írni azoknak, akikre rábízta az anya a gyermekét. A dolgozó nő úgy érezhette, hogy szakértők vigyáznak a kicsire, akit közösségben helyezett el. A bölcsőde nagy segítség egy női pályán”
– mondta Karikó Katalin.
Amerikában sem volt egyszerű összeegyeztetni a munkát és a családot.
“Reggel 5-6 órakor már a laboratóriumban kezdtem a napot.
A kislányom már második-harmadik osztályos korában tudta, hogy egyedül kell felkelnie, fel kell öltöznie. Ha a férjem az éjszakai műszakból hazajött, elvitte az iskolába. Később már egyedül ment a buszmegállóba, ahol az iskolabusz felvette.
Én pedig délután mentem érte az iskolába”
– mesélte a kutató.
Azt is elárulta, hogy mivel férjével különböző műszakban dolgoztak, így a lányuk “közvetített” közöttük. Sokszor kérdezték a kislányt, hogy “mit mondott apád” vagy “mit mondott anyád”? De végül közösen megoldottak mindent.
Elárulta, hogy kislánya nagyon önálló lett, de mivel egyedül öltözött, ezért “nem láttam reggelente, hogy mibe öltözik a lányom. Így aztán előfordult, hogy amikor érte mentem délután az iskolába, látom: a lyukas nadrágja van rajta.
Kérdeztem: Miért ezt vetted fel az iskolába? Mert ez a kedvencem – válaszolta”.
Karikó Katalin kislánya – Francia Zsuzsanna – a sportolói pályát választotta, élsportoló lett és két olimpiai aranyérmet is szerzett evezésben. A gyereke sikerei kapcsán sokáig úgy tartották számon, mint az olimpiai bajnok édesanyja.
A kutató azt is elmondta, hogy számára fontos példát mutattak szülei, akik keményen dolgoztak: “a szüleim is példaképeim voltak. Sokat dolgoztak és támogattak…
Boldog gyerekkorom volt”.