Tudomány

Kettészakadhat a földi mágneses mező anomáliája: ijesztő folyamatok indultak meg

Hamarosan két központja lehet annak a titokzatos és egyre növekvő anomáliának, amelyben gyengül a Föld mágneses mezeje

-ez derült ki az Európai Űrügynökség (ESA) műholdas adataiból.

A Dél-Atlanti Anomália kiterjedt területe, ahol mágneses mező védelmező ereje az átlagosnál jóval gyengébb, Dél-Amerikától egészen Délnyugat-Afrikáig ér.

Hirdetés

A mágneses mezőnek minden csökkenését figyelemmel kell kísérni, mert ezeken a területeken az alacsonyabb pályán keringő műholdak és űrhajók elektronikája sérüléseket szenvedhet a gyenge védelmező mezőn átjutó töltött részecskéktől.

Az ESA is csupán ilyen hatásokat tapasztalt mindeddig.

Az elmúlt két évszázadban átlagosan körülbelül 9 százalékkal csökkent a Földet védelmező mágneses mező ereje, jórészt a Dél-Atlanti Anomáliának köszönhetően. Hogy miért alakult ki ez a jelenség, azt nem tudják még a kutatók.

A mágneses mezőt a bolygónk belsejében keringő olvadt vas generálja, és rendkívül hosszú időtávlatban vizsgálva állandóan változik az ereje.

Pár százezer évente még az északi és a déli mágneses pólus is helyet cserél, amelyek ezt leszámítva is állandóan vándorolnak.

Hogy ennek van-e bármilyen kapcsolata az Anomáliával, nem tudni.

Annyi biztos, hogy az 1970-es évek óta az Anomália területe növekedett, évente 20 kilométerrel került nyugatabbra a határvonala, és a friss adatok szerint az elmúlt öt évben egy második olyan központ kezdett kialakulni, ahol különösen alacsony a mező ereje.

Elképzelhető, hogy a folt a jövőben kettészakad, és lesz egy Afrika fölötti anomália is.

Most az a legnagyobb kihívás, hogy megértsük a – szó szerint – mélyben zajló folyamatokat, amelyek a mágneses mező változását okozzák, hátha abból következtetni lehet a helyzet várható alakulására.

Hirdetés

Korábbi kutatások alapján az is elképzelhető, hogy ez a jelenség is pár száz évente megismétlődik.

Afrikában találtak történelmi bizonyítékokat arra, hogy előfordult a mágneses mező gyengesége, és a tudósok úgy sejtik, hogy ott ez a földköpeny alacsony nyíróhullám sebességű tartományának (LLSVP, Large Low Shear Velocity Provinces) nagyobb sűrűségével hozható összefüggése.

Forrás: Index, Science Alert

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!