Kipusztulhatnak a méhek: 4 éve lehet hátra utána az emberiségnek – állítják a tudósok
A méhpopulációk világszerte drámai ütemben pusztulnak. Eltűnésük a növényvilágra és az állatvilágra, valamint az emberi civilizációra is katasztrofális hatással lenne…
Válságban a méhészet, kipusztulhatnak a méhek
Válságban van az európai méhészet, az Európai Bizottságnak ezért meg kell vizsgálnia a méhcsaládok csökkenő számának okait, és javaslatot kell tennie a válság kezelésére.
A baj ráadásul ennél is jóval nagyobb.
A méhek populációja ugyanis világszerte csökkenőben van. Magyarország az elmúlt évekig visszamenőleg kifejezetten jól állt ebben a kérdésben, ugyanis méh-nagyhatalomnak számítottunk.
Azonban az utóbbi időkben itthon is dráma mértékben lecsökkent a számuk. Ez pedig ha így folytatódik, éveken belül végzetes következményekkel járhat.
4 éve van hátra az emberiségnek, ha végleg eltűnnek
A tudósok több ízben is figyelmeztették a világ vezetőit, hogy nagyon figyeljenek oda a méhek kérdésére.
Már maga Einstein is azt mondta korábban, hogyha kipusztulnának a méhek, az emberiségnek mindössze 4 éve lenne hátra, mire a teljes civilizációnk elkezdene összeomlani.
Más tudományos szervezetek adatai sem éppen optimisták, már ami a méréseket illeti:
A méhállomány az utóbbi években, világviszonylatban átlagosan 20 százalékkal csökkent, országonként 1,8 és 53 százalék közötti mértékben.
A rovar kulcsszereplője a táplálékláncnak, ezért ha eltűnne, az minden élőlény halálát jelenthetné.
Az elfogyasztott ételeink egy részét, a nektár és pollengyűjtést, a virágok beporzását, és természetesen az édes, sokféle mézet is nekik köszönhetjük.
Globális élelmiszer és mezőgazdasági válság robbanna ki
Nélkülük akár az összes élelmiszerünk harmadát elveszíthetjük: a gyümölcsöket, a lekvárt, és az ökológiai folyamat végeredményeként a narancs, alma, kávé, mandula, csokoládé is akár a múlt homályába veszhet.
Emellett a globális élelmiszeripar omlana össze, a mezőgazdaság sem tudná eltartani a lakosságot.
Egy egész Földet érintő élelmiszerválság robbanna ki.
Az okokat gőzerővel keresik, de minden hitelt érdemlően ma sem tudni, hogy mi okozza a tömeges pusztulásokat. Egyesek szerint a környezeti ártalmak és a permetszerek, mások szerint valamiféle parazita.
Egy biztos: versenyt futunk az idővel a méhek megmentése érdekében, mert ezzel saját magunkat is megmentjük.