Kirobban a harmadik világháború: Kína nukleáris csapással fenyegette meg Japánt
“Először atombombákat fogunk használni. Folyamatosan használni fogunk atombombákat. Addig tesszük ezt, amíg Japán másodszorra nem nyilatkozik a feltétel nélküli megadásról,”
– figyelmeztetnek.
Tokió és Peking között az elmúlt hetekben erősen megnőtt a feszültség.
Aszó Taró miniszterelnök-helyettes elmondta: “Meg kell védenünk Tajvant az Egyesült Államokkal kötött szövetségünk keretében”.
Yasuhide Nakayama védelmi miniszter hozzátette, hogy Japánnak és az Egyesült Államoknak “meg kell védenie Tajvant, mint demokratikus országot”.
Peking nem ezt akarta hallani.
“Soha nem engedjük meg, hogy bárki bármilyen módon beavatkozhasson a tajvani kérdésbe,”
– vágott vissza Zhao Lijian, a kínai külügyminisztérium szóvivője egy múlt heti sajtótájékoztatón.
De a Kínai Kommunista Párt által jóváhagyott videocsatorna, amely szoros kapcsolatban áll a Népi Felszabadító Hadsereggel, új szintre emelte a dühöt.
A hétvégén felszólította Pekinget, hogy hagyjon fel az atomfegyver be nem vetésének politikájával.
“1964-ben, amikor az első atombombánkat sikeresen felrobbantottuk, megígértük a világnak, hogy nem fogunk atomfegyvereket használni nem nukleáris országokkal szemben, és nem mi leszünk az elsők, akik ezeket alkalmazzák,” – mondja a videó narrátora.
“Közel 60 év telt el. Most a nemzetközi helyzet drámai módon megváltozott. Hazánk nagy változások közepette van.
És minden politikát, taktikát és stratégiát ki kell igazítanunk hazánk békés felemelkedésének védelme érdekében.”
“Korlátozott kiigazításokra van szükség nukleáris politikánkban.”
“Ezek közül néhány nagyon őrült dolog!” – mondja Stephan Fruhling, az Ausztrál Nemzeti Egyetem Stratégiai és Védelmi Tanulmányi Központjának professzora. “Azt hiszem, ebből levonhatjuk, hogy az a felfogás, miszerint Japán segítene Tajvanon, valóban felborzolta a kedélyeket.”
Tavaly a Népi Felszabadító Hadsereg toborzó videót tett közzé egy H-6K stratégiai bombázó nyomán, amikor csapást szimulált az amerikai Guam területén.
“Japán az egyetlen ország a világon, amelyet atombomba sújtott. Mély emléke van ennek, kezdve a kormánytól az emberekig,”
– olvasható a videó átiratában.
“Azzal, hogy Japánt ‘kivételként’ kiemeljük azon kötelezettségvállalásunk mellett, hogy nem használunk atomfegyvereket, vagy nem elsőként használjuk őket, figyelmeztetjük Japánt, és tájékoztatjuk a világot arról, hogy ha Japán katonailag beavatkozik a belügyeinkbe – ideértve Tajvan egyesítését a szárazfölddel – biztos, hogy nukleáris fegyvereket fogunk használni ellenük.”
“A feltétel nélküli megadásig folyamatosan használni fogjuk őket. Nem lesznek béketárgyalások.”
“Ha Tajvan elesik, Okinawa lesz a következő. Ezen komolyan el kell gondolkodnunk, és határozottan fel kell készítenünk védekezésünket,” – mondta Aszó miniszterelnök-helyettes július 5-én, hétfőn.
“Ha Tajvannal kapcsolatban komoly probléma lép fel, akkor azt mondhatjuk, hogy Japán túlélésével függ össze …
Tajvant az USA-val kötött szövetségünk keretében kell megvédenünk.”
Forrás: ÚjVilágtudat