Mégis elkaphatjuk egymástól a rákot? Ijesztő összefüggéseket tártak fel a kutatók
Ez alapjaiban rengethet meg mindent.
A rák valójában tényleg fertőzhet, legalábbis erre utaló összefüggéseket találtak!
Ez most nagyon ijesztő lesz sokaknak, de úgy néz ki, hogy a rák egyes típusai, így például a rettegett bélrák átvihető egyik emberről a másikra.
Vagyis elkaphatjuk egymástól – legalábbis ezt hozták ki friss eredményekben kutatók.
A szervezetek mikrobiomja kölcsönhatásba is léphet egymással – így pedig olyan betegségek is terjedhetnek rajta keresztül, amelyeket eddig nem hittek ragályosnak, mint például egyes rákfajták.
A kutatók hangsúlyozták a pánik elkerülése végett, hogy nem arról van szó, hogy a rák úgy terjedne, mint mondjuk az influenza.
Ennek ellenére felmerült annak a gyanúja, hogy egyik szervezetből a másikba viszonylag könnyen “átvihető”.
Ez alapjaiban változtathatja meg a rákról és a rákkutatásról szóló ismereteinket.
A betegség talán egészen más természetű, és végig sötétben tapogatóztak a rákkutatók.
Sőt, ez megmagyarázhatná azt, hogy miért kezdett el az utóbbi 20 évben járványszerűen terjedni a betegség az egyre fiatalabb korcsoportok körében is.
Ahogy a bélrák esetében, az itt vizsgált betegségeknél sem kizárólag a mikrobiom tehető felelőssé, de Finlay professzor és társai szerint nem zárható ki, hogy a bélbaktériumok komoly szerepet játszanak a terjedésükben.
Az eddigiekben már megfigyelték, hogy ezek a szájban és bélben élő baktériumok emberről emberre terjedhetnek.
Finlay szerint az elmélet igazolásához további kutatások szükségesek, de muszáj lesz vizsgálódni, mert ez akár a rák terjedésének ismeretlen kulcsa is lehet.
Az eddigi kutatások alapján úgy tűnik, hogy azoknak, akik együtt élnek (például házastársak), a mikrobiomjuk is jobban hasonlít egymáshoz.
Ők tehát bizonyos ma még nem kellőképpen feltárt és megismert módokon átvihetnek egymás szervezetébe bizonyos baktériumokat, melyek aztán rákot idézhetnek elő.